Brüksel lahanası, brokoli ve lahana üçlüsüne haç yapraklı sebzeler¹ deniyor. Bu sebzelerden lahana (diğer adıyla kelem), ağırlık kaybına yönelik uygulanan kürlerde sıklıkla kullanılıyor.

yeşillik, aysberg, lahana, kelem, sebze, bıçak

Kalsiyum, fosfor, demir, çinko, A, B1, B2, C ve K vitaminleri açısından zengin bir besin olan lahana kanserden koruyucu bir bileşen olan indol-3-karbinol içeriyor.

havuç, sunum, sebze, tavuk, balık, et, beyaz et, brüksel lahanası, çorba, sosis, beyaz, menü, öğün, sunum, ana yemek, ana öğün

K vitamini içeriği nedeniyle lahana, kemik gelişimini destekliyor. Ayrıca meme ve kolon kanserlerine yönelik riski de azaltıyor.

Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ

Uzman Diyetisyen • Şenol YILDIZ

Lahanayı kendi suyunda pişirerek tüketmenizi öneriyorum. Konu hakkında geniş bilgi için uzman diyetisyeninizle görüşün. Sağlıklı günler diliyorum.

Schwarcz, J. (2013). Günde bir elma: Yediğimiz yiyecekler hakkında efsaneler, yanlış bilinenler ve gerçekler. (Çev. Alpöz, R.), NTV yayınları
802 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ

Diyetisyen Şenol YILDIZ, 1991 yılında Bursa’da doğdu. Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olduktan sonra lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam etmektedir.

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir