Anne sütü de dâhil olmak üzere süt ve süt ürünlerinde laktoz isminde bir karbonhidrat türü bulunuyor. Laktozun sindiriminde laktaz enzimi görev alıyor. Laktoz intoleransı bulunan bebeklerde ise laktozun sindirimini sağlayan laktaz enzimi yeterli miktarda salgılanmıyor.

sut-biberon-biberonda-sut

Bebeğinizde:

  • İshal, gaz, karın ağrısı, kramp,
  • huzursuzluk,
  • iştahsızlık ve kusma gibi belirtilerin varlığı laktoz intoleransının habercisi olabilir.

Bu belirtiler genellikle laktoz içeren besinlerin tüketiminden 30-120 dakika sonra ortaya çıkıyor. Laktoz sindiriminde sorun olup olmadığının kontrolü için bebeğinizin tükettiği süt, yoğurt, peynir gibi süt ve süt ürünlerini beslenmesinden çıkarın ve belirtilerin devam edip etmediği gözlemleyin.

bebek, biberon, sut

Süt ürünü olmayıp peynir altı suyu gibi laktoz içeren pek çok hazır gıda da laktoz içerebiliyor, bunun için besin etiketlerini okumalısınız ve bu doğrultuda önlem almalısınız.

anne, çocuk, besin, besin etiketi, marketLaktoz intoleransı bulunan bebeğiniz veya çocuğunuz için yapacağınız market alışverişlerinde ve öğün bileşimlerinde zorlanabilirsiniz. Bu durumda pediatri hekiminizle ve diyetisyeninizle görüşmelisiniz. Sağlıklı günler dilerim.

468 kez okundu

Diyetisyen Beyza Çulha

Mesleki eğitimlerini ve saha çalışmalarını başarıyla tamamlayarak Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden yüksek onur derecesiyle mezun olan Diyetisyen Beyza Çulha, danışanlarını online olarak kabul ediyor.

0 0 oy
İçeriğe puan verin
Abone olun
Bildirin
guest

2 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Ayşe Merve marmara

Hocam 7 aylık erkek bebeğim ek gıdaya geçince kusma ve kokulu kaka çıkarmaya başladı. Laktoz hastalığı olup olmadığını nasıl bilirim

2
0
Bu yazıya siz de yorum yazın!x