Halk arasında tokluk hormonu veya iştah baskılayıcı olarak bilinen leptin hormonu yağ dokusundan, karaciğerden ve mideden1 salgılanıyor.

iştah, ekmek arası, sandviç, ara öğün, kahve, içecek, kadın

Leptin açlığın temel düzenleyicisi olarak kabul ediliyor. Besin tüketimi sonrasında leptin salgılanmasıyla beyin tokluk hissi2 veriyor.

beyin, sağ beyin, sol beyin, beyin çalışması,

Kandaki leptin düzeyinin azalması, bireyin acıkmasına ve harcanan enerjinin azalmasına neden oluyor.

diyetisyensenol , Eskişehir Uzman Diyetisyen ŞENOL YILDIZ

Uzman Diyetisyen • Şenol YILDIZ

Obezite ile olan ilişkisi nedeniyle leptin hormonuna dair bilimsel araştırmalar devam ediyor. Konu hakkında geniş bilgi için hekiminizle ve uzman diyetisyeninizle görüşün. Sağlıklı günler diliyorum.

1Comba, A., Mert, H. Comba, B. (2014).Leptin ve metabolik etkileri. YYU Veteriner Fakultesi Dergisi, 2014, 25 (3), 87-91 DERLEME ISSN: 1017-8422; e-ISSN: 1308-3651
2Friedman, J. (2016). The long road to leptin. The Journal of Clinical Investigation, DOI: 10.1172/JCI91578
1.704 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız

Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol Yıldız, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Diyetisyen Şenol Yıldız, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam ediyor.

0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Translate »