Halk arasında tokluk hormonu veya iştah baskılayıcı olarak bilinen leptin; yağ dokusundan, karaciğerden ve mideden1 salgılanan hormondur.

iştah, ekmek arası, sandviç, ara öğün, kahve, içecek, kadın

Leptin, açlığın temel düzenleyicisidir. Besin tüketimi sonrasında leptin salgılanmasıyla beyin tokluk hissi2 veriyor.

beyin, sağ beyin, sol beyin, beyin çalışması,

Kandaki leptin düzeyinin azalması, bireyin acıkmasına ve harcanan enerjinin azalmasına neden oluyor.

diyetisyensenol , Eskişehir Uzman Diyetisyen ŞENOL YILDIZ

Uzman Diyetisyen • Şenol YILDIZ

Obeziteyle olan ilişkisi nedeniyle leptine dair bilimsel araştırmalar devam ediyor. Konu hakkında geniş bilgi için hekiminizle ve uzman diyetisyeninizle görüşün. Sağlıklı günler diliyorum.

1Comba, A., Mert, H. Comba, B. (2014).Leptin ve metabolik etkileri. YYU Veteriner Fakultesi Dergisi, 2014, 25 (3), 87-91 DERLEME ISSN: 1017-8422; e-ISSN: 1308-3651
2Friedman, J. (2016). The long road to leptin. The Journal of Clinical Investigation, DOI: 10.1172/JCI91578
293 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ

Ankara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol YILDIZ, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü'nde bilim uzmanlığını tamamlamıştır. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin destekleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan YILDIZ, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi'nde Uzman Diyetisyen olarak görev yapmakta, 7 yıl önce başlayarak 10.000'i aşkın hasta/danışanın hayatına dokunduğu bütüncül diyet eğitimlerine ve beslenme tedavilerine yine aynı heyecanla devam etmektedir.

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir