Bitki hücrelerini çepeçevre saran koruyucu katmana hücre duvarı ismi veriliyor. Hücre duvarını oluşturan bileşiklere ise posa ya da diyet lifi deniyor.

bitki hücresi hayvan hücresi

Hücre duvarı lignin, dirençli nişasta, nişasta olmayan polisakkarit ve sindirilmeyen oligosakkarit gibi bileşenlerden oluşuyor.

tereyağı, tereyağ, butter, hayvansal yağ, margarin, ekmek

Diyet lifi içeriği en yüksek besinler baklagillerdir. Baklagillerin ardından kepekli tahıllar, sebzeler ve meyveler geliyor.

dry beans, kuru baklagil, baklagiller, kurubaklagil, fasulye, emek, el

Taze fasulye ve taze bezelye, sebzeler içinde diyet lifi oranı en yüksek besinlerdir. Fizyolojik etkilerine göre diyet lifleri çözünmez diyet lifi ve çözünür diyet lifi olarak ikiye ayrılıyor.

Çözünmez diyet lifi

mutfak, meyve, yemek hazırlama, pişirme

Çözünür diyet lifi

Ayrıca mide boşalma hızını yavaşlatma özelliği nedeniyle diyet lifi, açlık hissinin azalmasını sağlıyor.

Eskişehir ücretsiz Uzman Diyetisyen ŞENOL YILDIZ

Uzman Diyetisyen • Şenol YILDIZ

İster çözünür ister çözünmez lif olsun, posa içeriği yüksek besinleri diyetinizden eksik etmeyin. Konu hakkında geniş bilgi için uzman diyetisyeninizle görüşün. Sağlıklı günler diliyorum.

1.309 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ

Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol YILDIZ, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam etmektedir. Şenol YILDIZ, Eskişehir Gündem Gazetesi'nde ve LabMedya Dergisi'nde yazarlık yapmaktadır.

0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir