Bir çeşit yağ depolama bozukluğu olan lipödem, bedenin belirli bölgelerinde anormal yağ birikmesine deniyor. Lipödem ağrılı selülit olarak da biliniyor.

lipedema

Lipödem aşamaları

Lipödem genellikle ergenlik döneminde veya hormonal değişikliklerin sık olduğu dönemlerde¹ ortaya çıkıyor.

ayna, yeme bozukluğu, yağlanma, bel yağlanması, obezite

Çoğunlukla kadınları etkileyen lipödem, erkeklerde nadiren görülüyor. Bacak, kalça, kol ve üst vücut bölgelerinin şişmesine yol açan bu hastalık kalıtımsal yatkınlık, hormonal değişiklikler ve endokrin bozukluklarla ilişkilendiriliyor.

obezite, arkadaş grubu, sohbet, eğitim, diyet kliniği

Lipödem teşhisi genellikle klinik muayene ve hastanın semptomlarına dayanıyor. Lipödem tanısını koymak üzere hekimler bazen görüntüleme yöntemlerine veya biyopsi gibi ek testlere başvurabiliyor. Lipödem tedavisi semptomların yönetilmesini içeriyor. Çoğunlukla özel korse kullanımını, manuel lenf drenajını, fizyoterapiyi içeren tedavide bazen cerrahi müdahaleler de yapılabiliyor.

kadın, beslenme eğitimi, diyet ofisi, mutfak, yemek hazırlama, diyet eğitimi, diyet listes

Obezite ile ilişkili olan lipödem, ağırlık kaybetmekle yani diyet uygulamakla tedavi edilemiyor. Başka bir ifade ile lipödem durumunun ağırlık kaybetmekle iyileşmeyeceği belirtiliyor. Öte yandan sağlıklı bir yaşam biçimi ve uygun diyetle hastalığın semptomları hafifletilebiliyor.

kadın hasta, kadın fizyoterapist, fizik terapi, ağrı

Kardiyo egzersizleri ve direnç antrenmanları, vücut kompozisyonunu iyileştirmeye yardımcı olabiliyor.

Eskişehir Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ

Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız

Eğer kronik bir hastalık olan lipödem durumundan şüpheleniyorsanız bir sağlık kuruluşuna başvurarak hekim değerlendirmesi almalısınız. Sağlıklı günler diliyorum.

¹lenfodemdernegi.org.tr/lipodem-tedavisi/
585 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız

Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol Yıldız, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Diyetisyen Şenol Yıldız, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam ediyor.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir