Kemik dokusu, sinir sistemi, kalp ve kas dokularında önemli görevler üstlenen magnezyum aynı zamanda bağışıklık sistemini destekliyor.

insan vücudu, anatomi, maket, organlar

1 • Magnezyum hangi besinlerde bulunuyor?

Sağlıklı, yeterli ve dengeli beslenen bireylerde magnezyum yetersizliği çoğunlukla görülmüyor.

dry beans, kuru baklagil, baklagiller, kurubaklagil, fasulye, emek, el

2 • Magnezyum düzeyim düşük mü?

Günlük gereksinim miktarı 320-420 mg olan magnezyumun eksikliğinde aşağıdaki hastalıklar ya da bozukluklar görülebiliyor:

Ayrıca alkol bağımlılığınız, ishaliniz ya da yetersiz beslenme öykünüz bulunuyorsa bir sağlık kuruluşuna başvurarak magnezyum düzeyinizi kontrol ettirmeniz yararınıza olacaktır.

baş ağrısı, başağrısı, migren, ofiste çalışmak, memur, mobing, mobbing

3 • Magnezyum kullanmam gerekiyor mu?

Yukarıdaki belirtilerden ya da bulgulardan en az birine sahipseniz hekiminizle görüşerek magnezyum takviyesi kullanmanız gerekebilir.

mide, karın, gaz, şişkinlik, abdominal bölge, kabızlık, bağırsak

4 • Magnezyum takviyesi nasıl kullanılıyor?

Magnezyum düzeyi hafif düzeyde düşükse uzman diyetisyen denetiminde beslenme danışmanlığı tedavi için çoğunlukla yeterli oluyor. Magnezyum aşırı şekilde düşükse hekim denetiminde damar yoluyla magnezyum alınabiliyor. Böbrek hastalıkları ile yaşayan veya kronik ishali bulunan bireylerin sağlık profesyoneline danışmadan magnezyum almaları sağlık sorunlarına neden olabiliyor.

Diyetisyen, Diyet uzmanı, Beslenme uzmanı, Beslenme Diyet Uzmanı, Doktor, Hekim, Beyaz önlük

5 • Fazla miktarda magnezyum kullanırsam ne olur?

Fazla miktarda magnezyum alımı ishale ve böbrek hastalıklarına neden olabiliyor.

Eskişehir ücretsiz Uzman Diyetisyen ŞENOL YILDIZ

Uzman Diyetisyen • Şenol YILDIZ

Magnezyum hakkında geniş bilgi için hekiminizle ve uzman diyetisyeninizle görüşün. Sağlıklı günler diliyorum.

2.570 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız

Ankara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol Yıldız, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Diyetisyen Şenol Yıldız, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam ediyor.

0 0 oy
İçeriğe puan verin
Abone olun
Bildirin
guest

5 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle

[…] sebzelerden biri olan pancar; kalsiyum, magnezyum, fosfor, demir, çinko, potasyum, manganez ile A, B1, B2, B6 ve C vitaminlerini […]

[…] Magnezyum, […]

[…] kalsiyum, magnezyum, alüminyum mineralleri ve antiasit ilaçlarla birlikte kullanmayın. Bunun yanında C vitamini, […]

[…] yapılan araştırmada da D3 ve B12 vitaminleriyle magnezyum mineralinin bir arada verilmesinin, 50 yaş ve üstü hastalarda Kovid-19’un ölümcül ya da […]

[…] renkli besinlerde olduğu gibi A vitamini yönünden zengin olan mısır bununla beraber potasyum, magnezyum ve demir […]

5
0
Bu yazıya siz de yorum yazın!x