Dokularınızdaki gerginliği ve ağrılarınızı azaltıp kan akışınızı ve eklem hareketliliğinizi artıran manuel terapi yöntemleri yumuşak dokularınızı, eklemlerinizi ve sinirlerinizi mobilize ve manipüle etmek için fizyoterapistler tarafından uygulanıyor.

Fizyoterapist, manuel uygulama, sedye, ayak, bacak, sırtüstü yatmak

10 adet manuel terapi tekniğini sizler için derledim. Keyifli okumalar diliyorum.

Graston tekniği

Graston tekniği alet destekli yumuşak doku mobilizasyonunundan oluşuyor. Ağrınız veya yumuşak doku yapılarınızdaki (kaslar, bağlar, tendonlar, fasya) değişikliklerin neden olduğu hareket bozukluğunuzun tedavisine yardımcı oluyor.

fizyoterapi aletler ve teknikler

Egzersiz

Ağrılarınızı hafifletmek, çekirdek bölge kaslarınızı güçlendirmek ve sizi aktif tutmak için kuvvetlendirme ve germe egzersizleri de manuel terapi içinde yer alıyor.

Squat, spor, egzersiz, merdiven, kulaklık, müzik

Strain-counterstrain tekniği

Ağrılı noktalarınızın belirlenip, yumuşak dokunuzu gevşetmek ve ağrınızı azaltmak için 90 saniyeden 3 dakikaya kadar bu pozisyonda tutulması şeklinde uygulanıyor.

manuel terapi, ayak masajı, podoloji, topuk, elle terapi

Masaj

Masaj ağrılarınızı azaltmak, kan dolaşımınızı artırmak, kaslarınızdaki spazmı azaltmak ve kaslarınızın esnekliğini artırmak için çeşitli tekniklerin tek başına veya kombinasyonu halinde uygulanıyor.

kadın, masaj, masaj, manüel terapi

Miyofasyal gevşetme

Miyofasyal gevşetme yönteminde manuel basınç ve germe kullanılarak kısıtlı hareketiniz gevşetiliyor ve ağrınızın azalması sağlanıyor.

erkek danışan, masaj

Eklem manipülasyonu

Bir ekleminize anatomik limiti dahilinde optimal fonksiyonunuzu sağlamak ve ağrınızı azaltmak amacıyla pasif, yüksek hızlı bir itme olarak uygulanıyor.

online doktor, online fizyoterapist, online diyetisyen, online uzman, evde terapi

Online fizyoterapi desteği almak için buraya dokunun.

Eklem mobilizasyonu

Optimal hareketinizi yeniden sağlamak amacıyla ekleminize uygulanan pasif hareketlerin sürekliliğinden oluşuyor.

kol, el, eklem, saat, bilek, kadın, hasta, doktor, omuz, fizyoterapist, rehabiliyasyon

Traksiyon ve kayma

Traksiyon eklem aralığınızın bir miktar açılmasını sağlamak için eklem yüzlerinin çekilmesini içeren bir teknikten oluşuyor ve tedavi düzlemine dik olarak yapılıyor. Mobilizasyon kaymaları ise tedavi düzlemine paralel olarak yapılıyor. İki teknik de ağrınızı ve eklem hareket kısıtlılığınızı azaltmak için kullanılıyor.

kemik, röntgen, eklem

Sinir germe teknikleri

Sıkışmış bir sinirinizi kılıfı içinden hareket ettirmek için hafif basınç uygulanarak gerçekleştiriliyor. Bu yöntem ağrınızın kaynağını bulmaya ve sinir sisteminizin dengesini düzeltmeye yardımcı oluyor. Sinir mobilizasyonu ayrıca karpal tünel sendromu ve çeşitli kas-iskelet sistemi bozukluklarının tedavisinde yaygın olarak kullanılıyor.

eklem, el bileği, bilek, karpal tünel

Kuru iğneleme

İnce ve çeşitli boylarda iğneler ile kaslarınıza uyarı verilerek yapılıyor. Bu şekilde kas-iskelet ağrısı ve hareket bozukluklarına sebep olan ağrılı tetik noktalarınızı tedavi ediyor.

kuru iğneleme

Tedavide bu teknikler tek başlarına kullanılmıyor. Tedavinin etkili olabilmesi için bu uygulamalara ek olarak elektroterapi uygulamaları ve sıcak-soğuk uygulamalar gibi yöntemler de tedavi programına dâhil ediliyor.

konsültasyon, danışım, tıbbi konsültasyon, kadın doktor, kadın hekim, fizyoterapist, omurga, erkek hekim

Manuel terapinin bazı durumlarda (osteoporoz, kaynamamış kırık gibi) uygulanmaması gerekiyor. Bu yüzden manuel terapi yöntemlerini hekiminize ve fizyoterapistinize danışmadan uygulamayın. Detaylı bilgi almak için yine fizyoterapistinizle görüşün. Sağlıklı günler dilerim.

951 kez okundu

Fizyoterapist Ayşe Nur Ergindoğan

Dört farklı kurumda staj çalışmalarını başarıyla tamamlayarak Nuh Naci Yazgan Üniversitesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon bölümünden mezun olan Fizyoterapist Ayşe Nur Ergindoğan, hizmetlerini online olarak veriyor.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir