Maya intoleransı bulunan bireylere önerdiğimiz beslenme programı, son dönemde popüler bir diyet haline geldi. Mayasız diyete dair detayları birlikte inceleyelim.

ekmek mayası, yeast, maya

1 • Maya nedir?

Hamurdaki fermente edilebilir şekerleri karbondioksite ve etanole dönüştürerek ekmeğin kabarmasını sağlayan mikroorganizmalara maya deniyor.

kabarmış maya, ekmek mayası, hamur, gluten, kabarcık, serevizya, ekşi maya

Mayaların farklı türleri bulunuyor. Saccharomyces cerevisiae bunlar içinde başı çekiyor. Ekmeğin ve hamurlu besinlerin üretiminde kullanılan bu maya, hamurun boşluklu yapı kazanmasını sağlıyor.

tereyağı, tereyağ, butter, hayvansal yağ, margarin, ekmek

B vitaminlerinin önemli bir kaynağı olan maya aynı zamanda potasyum, çinko ve magnezyum içeriyor. 

susam, simit, sağlıklı kahvaltı seçeneği, domates, zeytin, peynir, yeşillik

2 • Hangi besinlerde maya bulunuyor?

Pek çok besinde bulunan maya paketli gıdalarda kabartma tozu, hidrolize edilmiş protein veya hidrolize bitkisel protein isimleri ile bulunabiliyor.

Bardakta turşu, salatalık konservesi, kornişon

3 • Maya yerine hangi besinleri kullanılabilirsiniz?

Kaynamış süte 3-4 damla limon sıkıp kesilmesini sağlayarak kesik peynirini elde edebilirsiniz. Ayrıca maya içeren besinlerin neler olduğunu ve bu besinlerin yerine neleri kullanabileceğiniz konusunda uzman diyetisyeninizden destek alabilirsiniz.

ekmek, bread, tambuğday ekmeği, beyaz ekmek

4 • Mayasız diyet ağırlık kaybını destekliyor mu?

Tahıllarda bulunan glüten proteinine karşı vücudun anormal yanıt oluşturması şeklinde tanımladığımız çölyak hastalığının ve glüten intoleransının ülkemizde görülme sıklığı giderek artıyor. Henüz tanı almamış bireylerin mayasız diyet uygulayarak beslenmelerinden unlu mamulleri çıkartmaları, daha az glüten almalarını sağlayarak ağırlık kaybını destekliyor ve mayasız diyetin ağırlık kaybettirdiği yanılgısını oluşturuyor.

kilo kontrolü, tartı, baskül, tartılma, zayıflama

5 • Maya intoleransı nedir?

Maya içeren besinleri tükettikten 3-24 saat sonra karın ağrısı, ishal, ciltte kızarma ve kabarma şikayetleri oluşabiliyor. Maya intoleransından şüpheleniyorsanız hekiminizle görüşün.

diyetisyensenol , Eskişehir Uzman Diyetisyen ŞENOL YILDIZ

Uzman Diyetisyen • Şenol YILDIZ

Maya içermeyen diyet hakkında geniş bilgi için ise uzman diyetisyeninizle görüşün. Sağlıklı ve keyifli günler diliyorum.

10.414 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız

Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol Yıldız, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Diyetisyen Şenol Yıldız, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam ediyor.

2 yorum

5 maddede mayasız diyet! – Gerçek Diyetisyenler Sitesi · 8 Mayıs 2020 19:17 tarihinde

[…] Maya intoleransı bulunan bireylere önerdiğimiz beslenme programı, son dönemde popüler bir diyet haline geldi. Mayasız diyete dair detayları birlikte inceleyelim. İçeriğin devamı burada yer alıyor. […]

2020 yılının en çok okunan beslenme ve diyet içerikleri! – Momentum · 13 Aralık 2020 15:49 tarihinde

[…] 5 maddede mayasız diyet […]

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir