Aminoasit, peptit ya da polipeptit gibi protein yapısındaki bileşikler ile indirgen şekerler arasında sıcaklığın da etkisiyle gerçekleşen tepkimeye maylart veya maillard reaksiyonu adı veriliyor.

airfryer, air fryer, hava fritözü, makine

Fransız kimyacı Louis Camille Maillard tarafından keşfedilen maylart, azotlu polimerik bileşiklerin oluşmasıyla sonuçlanan enzimatik olmayan esmerleşme reaksiyonlarından biri olarak biliniyor.

hamur işi, hamurişi, açma, poğaça, kurabiye, gluten, maya, ekmek, fırın

Maylart, sıcaklığın 180ºC ve su aktivitesinin 0.6-0.7 olduğu değerde optimum düzeyde gerçekleşiyor. Bu tepkime çoğunlukla kızartma ve fırınlama ürünlerinde görülüyor.

713 kez okundu

Momentum Sağlık

Kâr amacı gütmeyen bir internet platformu olan Momentum Sağlık, 2019 yılında Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız ve Uzman Psikolog Cenk Umur tarafından kuruldu. Momentum Sağlık beslenme, psikoloji ve fizyoterapi alanlarına yönelik güncel ve bilimsel verileri etik ilkelere bağlı kalarak paylaşmayı kabul etmiştir. Web sitesinde yer alan içerikleri aktif bağlantı adresi ile beraber paylaşabilirsiniz. Momentum Sağlık’taki içerikler bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi hizmetleri için hekiminize başvurun.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir