Son yıllarda önemi giderek daha iyi anlaşılmaya başlayan ve reçetelere girmeye başlayan medikal masaj pek çok rahatsızlığın giderilmesinde önemli bir rol oynuyor.

pika, yeme bozukluğu, hekim, doktor, hastane, danışmanlık, psikolog,

Medikal masaj, hasar görmüş ya da yorgun düşmüş organın eski haline dönmesi için uygulanırken, hastanın yaşam kalitesini artırmak, kabiliyet kazandırmak ve psikolojik destek amacıyla da kullanılabilmektedir. Etkileri bilimsel olarak ispatlanmış olan medikal masajın oldukça geniş kullanım alanı bulunuyor.

depresyon, uyku, yatak, uykusuz, beyaz, kadın, yorgun

1 · Medikal masaj, kan dolaşımını düzenliyor

Medikal masaj kan dolaşımını düzenleyerek kalbin hızını da yavaşlatıyor. Düzenli yapılan medikal masaj, kandaki beyaz hücre olarak bilinen akyuvarları artırarak bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Toplardamalarda kan akımının durmasını ve vücutta oluşan ödemin atılmasını sağlıyor.

anatomi, maket, damar, dolaşım

2 · Medikal masaj, kas yapısını toparlıyor

Medikal masajın kastaki yorgunluk ve ağrıları azalttığı bilinen bir gerçek… Kasların toparlanmasını sağlarken biriken toksik maddelerin atılımına yardımcı oluyor. Kemiklerin güçlenmesine yardımcı bir etkisi vardır. Kireçlenmelerde etkili olan medikal masaj, spazm ve krampları da önlüyor. Ayrıca sinir sistemi üzerinde de olumlu etkileri görülüyor.

bigoreksiya, egzersiz bağımlılığı, dismorfi, fitnes, spor, kas, egzersiz, erkek, ağırlık, dumble

3 · Medikal masaj, cildi yumuşatıyor

Medikal masaj sayesinde, ter üretimi artırılarak üre ve diğer atık maddelerin atılımı sağlanır. Masaj kılcal damarlarda genişleme sağlayarak dokulara daha fazla kan gitmesine yardımcı olmuyor. Derideki kan dolaşımını hızlandırarak hücrelerin daha iyi beslenmesine olanak sağlıyor. Bunların yanı sıra cildin elastikiyetini artırıyor ve yağ bezlerinin salgısını yükselterek cildin yumuşamasına yardımcı oluyor.

cilt, yüz, deri, e vitamini

4 · Medikal masajın iç organlara faydası büyük

Cilde etkilerinin yanında medikal masajın, iç organlara da faydası bulunuyor. Akciğerlerde mukusun çözülmesini sağlıyor. Kalın bağırsağın hareketlerini artırmasıyla, gaz problemlerinin çözümüne fayda sağlarken karın bölgesindeki şişkinliklerin de azalmasına yardımcı oluyor. Sindirimi kolaylaştırdığı da bilinmektedir.

kabızlık, göbek, mide, sindirim

Akut kas yaralanmaları, damar hastalıkları ve kanser türlerinde medikal masaj uygulaması sakıncalıdır.

doktor, hekim, tabip, hasta görüşmesi, hekim randevusu

Uzman Dr. Demet Tekdöş Demircioğlu
  • Memorial Hizmet Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü
  • bursadabugun.com/haber/medikal-masaj-vucuda-saglik-kazandiriyor-498445.html
1.883 kez okundu

Momentum Sağlık

Kâr amacı gütmeyen bir internet platformu olan Momentum Sağlık, 2019 yılında Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız ve Uzman Psikolog Cenk Umur tarafından kuruldu. Momentum Sağlık beslenme, psikoloji ve fizyoterapi alanlarına yönelik güncel ve bilimsel verileri etik ilkelere bağlı kalarak paylaşmayı kabul etmiştir. Web sitesinde yer alan içerikleri aktif bağlantı adresi ile beraber paylaşabilirsiniz. Momentum Sağlık’taki içerikler bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi hizmetleri için hekiminize başvurun.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir