Meditasyon, insanların yüzyıllardır zihnin işleyişinde değişiklikler meydana getirmek amacıyla kullandığı yöntemlerden biridir.

Nefese odaklanan Uzakdoğu meditasyonu, Sufi’lerin seması, tesbih çekme, mantralar, zikirler, davul ritmiyle kendinden geçme ve dua etme gibi tekniklere dayanan meditasyonlar kültürden kültüre, zamanla değişse de son yüzyılda modern yaşamın yol açtığı stresi yönetmek için kullanılmaktadır.

insan anatomisi, human anatomy

Meditasyonun insan bedenini nasıl etkilediği merak edilmiş ve yapılan çalışmalarda insanın sempatik sinir sistemini yavaşlattığı sonucuna ulaşılmıştır. Bedenin kendini savunması için gerekli olan sempatik sinir sistemi, ani bir olay karşısında çalışmaya başlar ve bizim stres tepkileri dediğimiz bedensel belirtileri ortaya çıkarır.

nefes-egzersizi-ağaç-rahatlama-sakinlik-huzur-stres

Bu nedenle meditasyon yaparken;

  • kalp atış hızı azalır,
  • metabolizma hızı düşer,
  • solunum yavaşlar,
  • kaslar gevşer,
  • beynin dinlenme durumunda ortaya çıkan alfa dalgaları artar,
  • stresle ilgili kimyasal olan laktik asitin kandaki oranı azalır.

Psikolojik destek, terapi, psikoterapi, psikolog

Yukarıda bahsedilen fizyolojik etkileri sebebiyle meditasyon teknikleri, psikoterapistler tarafından anksiyete bozukluklarında kullanılabilmektedir.

Bedensel rahatlamanın yanında düzenli olarak meditasyon yapan kişiler; duyularının daha çok farkında olduklarını, güçlü duygular yaşadıklarını, zamansızlığı deneyimlediklerini ve dinginlik hissettiklerini ifade etmektedirler.

1.546 kez okundu

Uzman Psikolog Cenk Umur

2013 yılında Hacettepe Üniversitesi Psikoloji Bölümünden mezun olan Cenk Umur, Eskişehir İl Sağlık Müdürlüğü'nde görev yapıyor. Psikolog Cenk Umur, doktora eğitimine Anadolu Üniversitesi Sosyoloji Bölümünde devam ediyor.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir