Mekonyum (meconium), eski Yunancada opiuma (afyona) benzeyen madde anlamına geliyor. Mekonyum, anne karnındaki bebeğin ilk dışkısını ifade ediyor.

aristo, aristoteles, aristo tales, filzozof, düşünür, hakim

Aristoteles · tr.wikipedia.org/wiki/Aristoteles

Yunan filozof Aristoteles, amniyon sıvısında mekonyum bulunan bebeklerin uykuya meyilli ve depresyona yatkın olduklarını gözlemlemiştir. Mekonyum ile  doğan bebeklerin bir kısmında mekonyum aspirasyon sendromu (MAS) adı verilen solunum yetmezliği tablosu görülebiliyor.

bebek kilosu, bebek ağırlığı, çocuk doktoru, pediatrist, pediayri doktoru, çocuk hekimi, klinik, beyaz

Mekonyum aspirasyonu günümüzde yenidoğan yaşamını tehlikeye sokmaya devam ediyor. Konuya ilişkin geniş bilgi için hekiminizle görüşün. Sağlıklı günler.

1.028 kez okundu

Momentum Sağlık

Kâr amacı gütmeyen bir internet platformu olan Momentum Sağlık, 2019 yılında Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız ve Uzman Psikolog Cenk Umur tarafından kuruldu. Momentum Sağlık beslenme, psikoloji ve fizyoterapi alanlarına yönelik güncel ve bilimsel verileri etik ilkelere bağlı kalarak paylaşmayı kabul etmiştir. Web sitesinde yer alan içerikleri aktif bağlantı adresi ile beraber paylaşabilirsiniz. Momentum Sağlık’taki içerikler bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi hizmetleri için hekiminize başvurun.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir