Türkiye’nin doğal bitki örtüsünün bir parçası olarak yetişen menengiç meyvesi, yerel olarak çitlembik veya bıttım isimleriyle biliniyor.

bıttım, menengiç, çitlembik

Çiçek halindeki menengiç • tr.wikipedia.org/wiki/menengiç

100 gram menengiç meyvesi 21 gram protein, 52 gram yağ, 16 gram karbonhidrat, 2 gram diyet lifi, fosfor, kalsiyum, demir, potasyum, magnezyum, A, B1, B2, B6, C, E vitaminleri içeriyor ve 600 Kcal enerji veriyor.

çitlembik, menengiç, bıttım

Kurutularak kavrulan menengiç meyvelerinden menengiç kahvesi yapılıyorken meyvenin yağından bıttım sabunu elde ediliyor.

çitlembik, menengiç, bıttım

Menengiç halk arasında mide ağrısını hafifletmek ve astım tedavisini desteklemek amacıyla kullanılıyor. Konuya ilişkin geniş bilgi için uzman diyetisyeninizle görüşün. Sağlıklı günler diliyorum.

89 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ

Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol YILDIZ, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam etmektedir. Şenol YILDIZ, Eskişehir Gündem Gazetesin'de ve LabMedya Dergisi'nde yazarlık yapmaktadır.

0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir