Yaşlanmanın normal bir parçası olan menopoz sıklıkla 50’li yaşların başındaki kadınlarda üreme hormonlarının azalmasını ve adet döneminin bitişini ifade ediyor.

kadın, yaşlı, menopoz, süslenme, takı, ışıl ışıl

Menopoz adaylarının %80’inden fazlası sıcak basması, ruh hâli değişiklikleri, unutkanlık, sinirlilik, uyku güçlüğü ve vajinal kuruluk yaşıyor. Sağlıklı beslenme ve doğru fiziksel aktivite ile bu semptomlar azaltılabiliyor.

yumurta, avokado, omlet, kahvaltı

1 · Menopoz döneminde kas kaybına karşı bunları yapın

Sarkopeni veya ilerleyici yağsız kas kütlesi kaybı, yaş alındıkça yaygınlaşıyor. Yağsız kas kütlesi kaybı, kırık ve düşme riskini¹ beraberinde getiriyor.

spor, body, kadın, yaşlı, pembe, spor, geriatri, fitness

2 · Menopoz döneminde kemik kaybına karşı bunları yapın

Kemik kütlesindeki azalmayı ifade eden osteopeni, yaşlı bireylerde yaygın olarak görülüyor. Tedavi edilmeyen osteopeni, osteoporoza neden olabiliyor. Kemik kaybına karşı kalsiyum ve D vitamini açısından zengin beslenmek gerekiyor.

Bunlarla birlikte ağırlık egzersizleri kemiklerinizi güçlü tutmanıza yardımcı olabilir.

neşeli kadın, yaşlı, kahve, güneş gözlüğü, take away kahve, şapka, menopoz, geriatri

3 · Menopoz döneminde sıcak basmalarına karşı bunları yapın

Kafein, alkol ve baharatlı besinlerin sıcak basmalarını artırdığına inanılıyor olsa da bu besinlerin her birey için aynı etkiyi yarattığı söylenemez.

kilo kontrolü, tartı, baskül, tartılma, zayıflama

4 · Menopoz döneminde ağırlık artışına karşı bunları yapın

Menopozla beraber azalan östrojen ve diğer cinsiyet hormonları ağırlık artışına neden oluyor.

Menopoz semptomlarıyla baş edebilmek amacıyla sıcak içeceklerden ve ortamlardan kaçının, pamuklu ve ince kıyafetler² giyin, kullanıyorsanız sigarayı bırakın ve egzersizi yaşam biçiminiz haline getirin.

diyetisyensenol , Eskişehir Uzman Diyetisyen ŞENOL YILDIZ

Uzman Diyetisyen • Şenol YILDIZ

Meme kanseri geçmişiniz varsa bitkisel kaynaklı besin takviyelerini kullanmadan önce hekiminize başvurun. Konuya ilişkin geniş bilgi için uzman diyetisyeninizle görüşün. Sağlıklı, dengeli ve keyifli günler diliyorum.

¹healthline.com/nutrition/menopause-nutrition-fitness-tips
²temd.org.tr/hastalar-icin/5-menopoz
1.668 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız

Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol Yıldız, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Diyetisyen Şenol Yıldız, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam ediyor.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir