Tatlı sulardan ya da denizlerden elde edilen her türlü besini ifade eden su ürünlerini balıklar, kabuklular ve yumuşakçalar şeklinde üçe ayırarak ele alıyorum.

mussel, midye, su ürünleri, midye dolma

Suda yaşayan ve vücutlarında kabuğa benzeyen yumuşak koruyucu tabaka bulunan canlılara yumuşakça adı veriliyor. Midye, yumuşakçalar arasında yer alıyor.

mussel, midye, su ürünleri, midye dolma

Midye dışında istiridye, kum midyesi ve deniz tarağı gibi yumuşakçalar bulunuyor. Protein ve mineraller açısından zengin olan bu canlılar besin alerjenlerinin en yaygın sebebini oluşturuyor. Tatlı veya tuzlu sularda yaşayabilen yumuşakçalar, ağır metaller içerebiliyor.

mussel, midye, kabuklu su üürnleri, yumuşakça

Genellikle 3-8 cm boyutunda olan midyeler marketlerde ve restoranlarda kolayca bulunabiliyor. Lezzeti yetiştiği yere ve pişirme yöntemine bağlı olarak değişen midye, kaynatıldıktan sonra baharatlı pilavla doldurularak limonla beraber tüketiliyor.

mussel, midye, kabuklu su üürnleri, yumuşakça

Midye, enerji değeri nispeten düşük bir besin olarak kabul ediliyor. 85 gramlık bir porsiyon midye 10 gram protein, 2 gram yağ içeriyor ve 73 Kcal enerji veriyor. Midye, beyin ve kalp sağlığını geliştiren omega 3 yağ asitleri içeriyor. Bunlarla birlikte midye yapısında demir, çinko, magnezyum ve B12 vitamini¹ barındırıyor.

mussel, midye, kabuklu su üürnleri, yumuşakça

Diyetisyeninize danışarak 3 köfte büyüklüğünde balık, tavuk, hindi veya kırmızı et yerine 1 porsiyon (85 gram) midye tüketebilirsiniz.

diyetisyensenol , Eskişehir Uzman Diyetisyen ŞENOL YILDIZ

Uzman Diyetisyen • Şenol YILDIZ

Midye tükettikten sonra mide ağrısı, kramp, kusma, ishal, nefes darlığı, dil, dudak ve boğaz şişmesi gibi sorunlar yaşamaya başladıysanız vakit kaybetmeden acil servise başvurun. Midye gibi kabuklu deniz ürünlerini yağda kızartmak yerine buharda pişirin veya fırınlayın. Konuya ilişkin geniş bilgi için uzman diyetisyeninizden destek alın. Keyifli ve sağlıklı günler diliyorum.

¹healthline.com/nutrition/shellfish
1.024 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız

Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol Yıldız, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Diyetisyen Şenol Yıldız, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam ediyor.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir