Beş milimetreden küçük plastik kalıntıları mikroplastik olarak isimlendiriliyor. Bilim insanları bal, tuz ve deniz ürünleri de dâhil olmak üzere besinlerin %40’a yakınında mikroplastik bulunduğunu¹ belirtiyor.

dünya sağlık örgütü, dsö, who, logo

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre mikroplastikler gezegenin hemen her yerinde bulunuyor. İçme sularına da mikroplastik karışmasıyla insanoğlu uzun zamandır plastik tüketiyor.

mussel, midye, su ürünleri, midye dolma

İngiltere’nin farklı bölgelerinden midyeler toplanarak yapılan bir lisansüstü çalışmasına göre tüketilen her 100 gram (3-4 adet) midyeden 70 mikroplastik yendiği tahmin¹ ediliyor.

kredi kartı, alışveriş, pos, temassız

Bu tahmin yapılırken kullanılan hesaba göre her hafta yaklaşık olarak 5 gram plastik tüketiyoruz. Bu miktardaki plastik bir kredi kartı büyüklüğüne eşdeğer² kabul ediliyor.

plastik, çevre kirliliği, küresel kirlenme, yere çöp atma, pollution, çevre etiği, çevreye duyarlı olmak

Bilim dünyası et, tahıl, meyve, sebze ya da paketli ticari ürünlerin (gıdaların) içerdiği mikroplastik miktarını henüz bilmiyor. Bu durum gerçekte ne miktarda plastik tükettiğimizi anlamamızı engelliyor.

diyetisyensenol , Eskişehir Uzman Diyetisyen ŞENOL YILDIZ

Uzman Diyetisyen • Şenol YILDIZ

Çok geç kalmadan mikroplastik alımımızı durdurmaya yönelik bilimsel çalışmaların yapılması gerekiyor. Besinlerinizi plastik kaplarda muhafaza etmeyerek ve ambalajlı gıda tüketiminizi kısıtlayarak mikroplastik alımınızı bir nebze de olsa azaltabilirsiniz. Sağlıkla kalın.

¹fikirturu.com/insan/her-hafta-yedigimiz-kredi-karti-buyuklugundeki-plastik-sagligimizi-nasil-etkiliyor
²hwallethub.com/answers/cc/how-big-is-a-credit-card-2140664333
617 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız

Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol Yıldız, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Diyetisyen Şenol Yıldız, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam ediyor.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir