Miyokardiyal köprüleme (myocardial bridging) aynı zamanda kalp kası bandı hastalığı olarak ifade ediliyor.

kalp, maket, damar, koroner arter

Koroner arterlerden birinin veya birkaçının kalp kasının üzerinden geçmesi gerektiği halde içinden geçmesine miyokardiyal köprü deniyor.

miyokardiyal köprü, myocardial bridge, kalp kası bandı

med.standford.edu

Kalbin kasılmasıyla birlikte kasın içinden geçen damar sıkıştığından damarda darlık oluşuyor. Miyokardiyal köprüye sahip olanlar göğüs ağrısı, yorgunluk ve nefes darlığı gibi semptomlar deneyimleyebiliyor.

üzgün, yorgun, bitkin, narsizm, gizli narsizm

Miyokardiyal köprüleme doğuştan geliyor, çoğunlukla semptom vermiyor ve zararsız olarak tanımlanıyor. Semptomlar hafif olduğunda ileride yaşanacak sağlık risklerinden korumak amacıyla ilaç tedavisi uygulanabiliyor.

ilaç, eczane, farmakoloji, eczacı

Eğer miyokardiyal köprü ciddi bir darlık yaratıyorsa stent uygulamasına ve cerrahi müdahaleye başvurulabiliyor.

Miyokardiyal köprüleme ile ilgili ayrıntılı bilgi için kardiyoloji hekiminizle ya da kalp-damar cerrahınızla görüşebilirsiniz. Sağlıklı günler.

stanfordhealthcare.org
Savur, Ü. (2024). Miyokardial bridge medikal, stent veya cerrahi tedavisi. Boztosun B, editör. A'dan Z'ye Koroner Girişimler. 1. Baskı. Ankara: Türkiye Klinikleri, p.83-9.
80 kez okundu

Momentum Sağlık

Kâr amacı gütmeyen bir internet platformu olan Momentum Sağlık, 2019 yılında Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız ve Uzman Psikolog Cenk Umur tarafından kuruldu. Momentum Sağlık beslenme, psikoloji ve fizyoterapi alanlarına yönelik güncel ve bilimsel verileri etik ilkelere bağlı kalarak paylaşmayı kabul etmiştir. Web sitesinde yer alan içerikleri aktif bağlantı adresi ile beraber paylaşabilirsiniz. Momentum Sağlık’taki içerikler bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi hizmetleri için hekiminize başvurun.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir