Antibiyotiklerin keşfi şimdiye kadar gerçekleşen farmakolojik başarıların ilk sıralarında yer alıyor. Penisilin antibiyotiğinin tedavide kullanılmaya başlandığı yirminci asrın ortalarından itibaren girilen antibiyotik çağında yaşam süresinin 10 yıl kadar uzadığı¹ biliniyor.

sindirim, bağırsaklar, anatomi

Antibiyotiklerin yaygın biçimde kullanıldığı günümüzde bakterilerce geliştirilen direnç nedeniyle enfeksiyon hastalıklarının tedavisinde başarı oranı düşüyor. Antibiyotik tedavisinden ve bu ilaçların yararlı etkilerinden tamamıyla mahrum kalınacak bir senaryo, çok ciddi sorunlara¹ neden olabilir. Bilim insanları postantibiyotik çağının sınırına geldiğimizi¹ söylüyor.

probiyotik, besin takviyesi, takviye edici gıda, gıda desteği

Mikroorganizmalar biyosferin hemen her köşesinde rastlanabilecek direnç faktörlerini birbirlerine aktarabildikleri büyük bir ekosistem oluşturuyor. Bu direnç faktörlerinin sistemik toplamına rezistom ismi¹ veriliyor. Hareketli genetik elemanların sistemik toplamı ise mobilom olarak¹ tanımlanıyor.

bağırsak bakterileri, probiyorik, dost bakteriler, gastro

Antimikrobiyal direnç profillerinin daha iyi anlaşılabilmesi adına yeni nesil moleküler mikrobiyolojik ve biyoinformatik yaklaşımların geliştirilmesi gerekiyor. Doğadaki rezistom ve mobilom yapılarının daha iyi kavranması:

  • Antibiyotiklerin klinik ve endüstriyel düzeyde bilinçli kullanımına
  • direnç motiflerine göre antibiyotik seçim stratejilerinin geliştirilmesine,
  • patojen ve direnç yayılımının kontrolü için etkin biyo-güvenlik yaklaşımlarının besimsenmesine
  • yeni nesil antibiyotik tasarımlarına
  • bakteriyofaj-terapi ve probiyotik terapi gibi tamamlayıcı tedavi yöntemlerin geliştirilmesine öncülük edebilir.

Konuya ilişkin geniş bilgi için hekiminizle ve gastroenteroloji diyetisyeninizle görüşün. Sağlıkla kalın.

floradergisi.org/managete/fu_folder/2015-04/2015-20-04-167-173.pdf
925 kez okundu

Momentum Sağlık

Kâr amacı gütmeyen bir internet platformu olan Momentum Sağlık, 2019 yılında Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız ve Uzman Psikolog Cenk Umur tarafından kuruldu. Momentum Sağlık beslenme, psikoloji ve fizyoterapi alanlarına yönelik güncel ve bilimsel verileri etik ilkelere bağlı kalarak paylaşmayı kabul etmiştir. Web sitesinde yer alan içerikleri aktif bağlantı adresi ile beraber paylaşabilirsiniz. Momentum Sağlık’taki içerikler bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi hizmetleri için hekiminize başvurun.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir