Mozzarella ismiyle dünyaca tanınan bir peynir çeşidi olan mozerella, genellikle inek sütünden üretiliyor.

mozzarella, mozerella peynir türleri

1 • Mozerella peynirinin görünümü

Küçük ve yuvarlak bir peynir olan mozerella taze olduğu sürece genellikle parlak beyaz görünüyor. Mozerella peynirinin rengi sütünden yararlanılan hayvana ve tazeliğe bağlı olarak sararabiliyor. Peynirin parlaklığı ise yüksek yağ oranından geliyor.

mozzarella, mozerella peynir türleri

2 • Mozerella peynirinin çeşitleri

Mozerellanın az yağlı ve isli çeşitleri bulunuyor. Bunun dışında manda sütünden yapılan mozerella peynirine mozzarella di bufala, inek sütünden üretilene ise mozzarella fior di latte adı veriliyor.

mozzarella, mozerella peynir türleri

3 • Mozerella peynirinin tüketim şekilleri

Genellikle dilimlenmiş olarak servis edilen mozerella peyniri taze bir şekilde günü gününe ya da kızartılarak tüketiliyor. Bunun yanında pizzaya ve lazanyaya eklenen mozerella peynirinin domates ve fesleğenle karıştırılarak salatası da yapılıyor.

mozzarella, mozerella peynir türleri

4 • Mozerella peynirinin saklama koşulları

Genellikle taze yenen mozerella peynirinin olabildiğince erken tüketilmesi gerekiyor. Salamura mozerella buzdolabında 1 haftaya kadar bekletilebiliyor. Vakumlu saklama kapları içinde muhafaza edilen az yağlı mozzarella ise buzdolabında 1 aya kadar saklanabiliyor. Gıda katkıları, paketi açılmamış ticari mozerella peynirlerinin buzdolabında 6 aya kadar muhafaza edilebilmesini sağlıyor.

Türkiye, Türk bayrağı,

5 • Türkiye’de mozerella peyniri üretimi

Türkiye’de manda sütünden üretilen Kandıra ve Çaycuma mozzarella peynirleri üretiliyor.

mozzarella, mozerella peynir türleri

6 • Mozerella peynirinin besin bileşimi

Yüksek yağ oranı nedeniyle yarı yumuşak bir formu bulunan mozerella peynirinin 1 orta porsiyonu (30 gram) 7 gram yağ, 6 gram protein, 1 gram karbonhidrat 150 mg sodyum, 120 mg kalsiyum, 45 gram potasyum içeriyor ve 90 Kcal enerji veriyor.

diyetisyensenol , Eskişehir Uzman Diyetisyen ŞENOL YILDIZ

Uzman Diyetisyen • Şenol YILDIZ

1 orta dilim mozerella peynirini diyetinizde yer alan 2 işaret parmağı boyutunda peynir ya da 1 küçük adet yumurta yerine ekleyebilirsiniz. Konuya ilişkin geniş bilgi için uzman diyetisyeninizle görüşün. Keyifli ve sağlıklı günler diliyorum.

501 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız

Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol Yıldız, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Diyetisyen Şenol Yıldız, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam ediyor.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir