Manyetik rezonans tomografisi ya da nükleer manyetik rezonans olarak da isimlendirilen manyetik rezonans görüntüleme neredeyse her zaman MR şeklinde kısaltılarak kullanılıyor. MR, canlıların iç yapısını görüntülemek amacıyla kullanılıyor.

diyetisyen, mr, görüntüleme, hasta, öneri, diyet, hastane

Manyetik rezonans görüntüleme hakkında 10 bilgi!

  1. MR, yüksek düzeyde manyetizma sağlayarak canlı dokunun yansıtılması tekniğiyle görüntüleme yapıyor.
  2. Dokudaki hidrojen atomlarının yoğunluklarına ve hareketlerine göre MR görüntüsü oluşuyor.
  3. MR’da radyasyon kullanılmıyor. Manyetik alan yaratılarak vücuttaki hidrojen atomlarının çekirdeklerindeki proton uyarılıyor. Alıcılara ulaşan sinyaller bilgisayar analizleriyle siyah-beyaz görüntülere dönüştürülüyor.
  4. Günümüzde MR özellikle yumuşak dokuları gözlemlemede kullanılıyor.
  5. MR, beyin ve omurilik gibi merkezi sinir sistemi hastalıklarının teşhisinde, spor yaralanmalarında, menüsküs ve bel fıtığı gibi kas iskelet sistemi rahatsızlıklarının tespitinde kullanılıyor.
  6. Hastalıkların tespitinde MR ile birlikte bilgisayarlı tomografiden de yardım alınabiliyor.

Konuya ilişkin geniş bilgi için hekiminizle görüşün. Keyifli ve sağlıklı günler diliyoruz.

447 kez okundu

Momentum Sağlık

Kâr amacı gütmeyen bir internet platformu olan Momentum Sağlık, 2019 yılında Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız ve Uzman Psikolog Cenk Umur tarafından kuruldu. Momentum Sağlık beslenme, psikoloji ve fizyoterapi alanlarına yönelik güncel ve bilimsel verileri etik ilkelere bağlı kalarak paylaşmayı kabul etmiştir. Web sitesinde yer alan içerikleri aktif bağlantı adresi ile beraber paylaşabilirsiniz. Momentum Sağlık’taki içerikler bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi hizmetleri için hekiminize başvurun.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir