Uyku isteğinize karşı koymaya çalıştığınız oldu mu? Eğer bunu denediyseniz ne kadar zor olduğunu biliyorsunuz demektir. Yemek yemeyi veya diğer temel ihtiyaçlarımızı uzun süre erteleyebiliriz ancak uykuya direnmemiz neredeyse imkansızdır.

depresyon, uyku, yatak, uykusuz, beyaz, kadın, yorgunHiç uyumadıklarını iddia eden kişiler üzerinde yapılan araştırmalarda; bu kişilerden bazılarının fark etmeden uyudukları, bazılarının ise 1-2 saniyelik “mikro uyku”ya daldıkları gözlemlenmiştir. Aslında ne kadar uğraşırsak uğraşalım, sonunda uykuya dalmamız kaçınılmazdır.

yorgunluk, halsizlik, bitkinlik, tükenmişlik, uykusuzlukNeden uykuya ihtiyacımız var?

Çoğumuz uykunun gerekli olduğunu düşünsek de, neden uyuduğumuz tam olarak bilinmemektedir. Bilim insanları, beynin dinlenmesi ve gelişmesi için uykunun önemli etkilere sahip olduğunu saptamışlardır. Uykusuz kalıp zihnimizi aktif olarak kullanmamız gereken zamanlarda dikkat ve konsantrasyon sorunları yaşamamız bunu destekler niteliktedir.

beyin, kafa, sinir, beyin lobları, nöronUyku beynimizin dinlenmesi için gerekli olsa da, öğrenme süreçlerimizi ve belleğimizi desteklemesi bakımından daha büyük bir öneme sahiptir. Bebeklerin günde 13-16 saate kadar uyumaları ve bebeklik döneminde beyin gelişiminin diğer dönemlere oranlara daha hızlı olması bu durumu açıklamaktadır.

Dambıl, dumbel, dummbel, dummbell, dumbellPeki gün içindeki fiziksel aktivitemiz ile uyku arasında bir ilişki var mı?

Hayır, uykunun işlevi bedensel olarak yenilenmemiz değildir. Yapılan araştırmalara göre uyku ile egzersiz birbirlerini çok da etkilememektedir. Vücudumuzun dinlenmesi için gerekli olsa da uykunun temel işlevi beynimizle ilgilidir.

1.323 kez okundu

Uzman Psikolog Cenk Umur

2013 yılında Hacettepe Üniversitesi Psikoloji Bölümünden mezun olan Psikolog Cenk Umur, doktora eğitimine Anadolu Üniversitesi Sosyoloji Bölümünde devam etmektedir. 2014 yılından itibaren Eskişehir İl Sağlık Müdürlüğü'nde görev yapmaktadır.

0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Translate »