Son asırda en kolay üretilebilen gıdalardan biri hâline gelmen şekerin tarihsel süreç içinde insanın en zor bulabildiği besinlerden biri olduğu biliniyor.

avrupa, erkek, mavi, bayrak, avrupa birliği, ab, gök

Avrupa Birliği’ne üye ülkelerde kullanılması serbest olan yapay tatlandırıcılardan biri¹ olan neotam (modifiye edilmiş aspartam), gıda etiketlerinde E-961 kodu ile yer alıyor.

sütlü kahve, şeker, esmer şeker, masa, mavi, ara verme

Tatlandırıcıların gerçek tat değerleri sakkaroz olarak bilinen çay şekeri ile kıyaslanarak hesaplanıyor. Bu doğrultuda neotamın sofra şekerinden 7.000-13.000 kat daha tatlı olduğu biliniyor.

bilgisayar, mac, teknoloji, beyaz, yemek, menü, öğün, ara öğün, atıştırma, macaron, makaron, kaşık, çatal, su, avokado, tatlı

  • Yüksek miktarda yapay tatlandırıcı tüketimi testis kanseri riskini¹ artırabiliyor.
  • Yapay tatlandırıcı eklenmiş şekerlemelerin ve sakızların iştahı açtığı¹ belirtiliyor.

Neotamın sağlık üzerindeki etkilerine yönelik yapılan çalışmalarda net sonuçlar bulunmuyor.

diyetisyensenol , Eskişehir Uzman Diyetisyen ŞENOL YILDIZ

Uzman Diyetisyen • Şenol YILDIZ

Neotam hakkında yapılan çalışmalardan net sonuçlar elde edilememesi stevia ve alüloz gibi doğal tatlandırıcılara sofranızda daha çok yer açmanızı ifade ediyor olabilir. Konuya ilişkin geniş bilgi için uzman diyetisyeninizle görüşün. Sağlıklı günler diliyorum.

¹tr.wikipedia.org/wiki/tatlandiricilar
958 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız

Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol Yıldız, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Diyetisyen Şenol Yıldız, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam ediyor.

0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir