Uyma davranışını ve üç farklı türünü daha önceki yazımda anlatmıştım. Günlük hayatımızda bu kadar yer edinen uyma davranışının nedenlerine göz atalım.

ergen, anne, kız, konuşma, dinleme, ergen,ergenlik

1 • Bilgi ve güven

Karşınızdaki kişi veya grubun kendinizden daha bilgili olduğunu düşünüyorsanız uyma davranışı gösterirsiniz. Gruba karşı güveniniz arttıkça uyma eğiliminiz de artış gösterir.

[divider]

2 • Dışlanma korkusu

Uyma davranışını ortaya çıkaran etkenlerden biri de dışlanma korkusudur. Gruba ve grubun değerlerine ters düşmemek adına uyum sağlamaya devam edersiniz.

[divider]

3 • Söz birliği

İçinde bulunduğunuz grupta söz birliği varsa uyma davranışınız devam eder.  Diğerlerinden farklı bir düşünceye sahip olsanız bile herkesin hemfikir olduğu bir karar karşısında kendinizi baskı altında hissedersiniz.

[divider]

4 • Grubun büyüklüğü

Karşılaştığınız grubun büyüklüğü uyma davranışınızı etkiler.  On kişilik bir gruba güvenmek, iki kişiye güvenmekten daha kolaydır.

[divider]

5 • Uzmanlık

Uyma davranışınız, temas halinde olduğunuz grubun ve gruptaki kişilerin uzmanlığıyla doğru orantılı şekilde artar.  Böylece grubun fikirlerini değerli bilgiler olarak kabul edersiniz.

[divider]

6 • Özgüven

Kendinize olan güveniniz ne kadar azsa bir gruba uyma eğiliminiz o kadar artar. Bu durum, gruba kendinizden daha çok güvendiğinizi gösterir.

[divider]

7 • Grup bağları

Eğer gruptaki insanlar arasındaki sevgi ve ilişki kuvvetliyse o gruba daha bağlı hissedersiniz de uyma davranışı gösterirsiniz.

erkekler, üç, üç kişi, tuğla, duvar, oturma, ergenlik, ergen, ergenler, kırmızı

Uyma, sosyal yaşamımızın bir parçasıdır. Herkesin uyma eğiliminde olduğu durumlar birbirinden farklı olduğundan insanları bu bakımdan iki gruba bölmek doğru olmaz. Ancak uyma davranışı göstermeyen insanların yenilikçi davranarak sosyal değişmelere yol açtığı da unutulmamalıdır.

1.935 kez okundu

Uzman Psikolog Cenk Umur

2013 yılında Hacettepe Üniversitesi Psikoloji Bölümünden mezun olan Cenk Umur, Eskişehir İl Sağlık Müdürlüğü'nde görev yapıyor. Psikolog Cenk Umur, doktora eğitimine Anadolu Üniversitesi Sosyoloji Bölümünde devam ediyor.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir