Nisan ayında tüketilebilecek balıkların neler olduğu, danışanlarımın merak ettiği konuların başında yer alıyor.

barbun balığı, barbunya, büyük tekir

Barbunya balığı (barbun)

Balıkları da tıpkı meyveler ve sebzeler gibi mevsiminde tüketerek aşağıdaki besin ögelerinden azami şekilde yararlanın.

kırlangıç balığı, balık

Kırlangıç balığı

Omega 3 yağ asitleri, protein, fosfor, kalsiyum, selenyum, iyotB1, B3, B6, B9, B12A ve D vitaminleri, yönünden zengin bir besin olan balık eti, kırmızı etten ve tavuk etinden daha az miktarda yağ içeriyor.

levrek balığı

Levrek

Nisan ayında bu balıkları tüketin

Balık, avlandıktan kısa bir süre sonra tazeliğini kaybeder. Bu nedenle aldığınız balığın göz bebeklerinin dışa doğru bombeli olmasına ve elinizi balığın gövdesine bastırıp çektiğinizde göçük oluşmamasına dikkat edin.

Eskişehir ücretsiz Uzman Diyetisyen ŞENOL YILDIZ

Uzman Diyetisyen • Şenol YILDIZ

Ayrıca balığı yağda kızartma yerine fırın, ızgara veya buğulama yöntemleriyle tüketin. Konu hakkında geniş bilgi için uzman diyetisyeninizle görüşün. Nisan ayının ve yeni yılın sağlık, başarı, mutluluk ve huzur getirmesi dileği ile…

982 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız

Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol Yıldız, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Diyetisyen Şenol Yıldız, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam ediyor.

0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Translate »