İsveç, Danimarka, Finlandiya, Norveç, İzlanda, Faroe ve Aland Adaları‘nda yaygın olarak tüketilen besinleri içeren beslenme biçimine Nordik diyet ya da İskandinav diyeti deniyor.

İskandinav ülkeleri, nordik bayraklar, isveç, norveç, danimarka, izlanda, finlandiya, foroe adaları

Nordik diyetinin 2004 yılında bir grup beslenme uzmanı, bilim insanı ve şef tarafından İskandinav ülkelerinde artan obezite oranlarını ve sürdürülemez çiftçilik uygulamalarını ele almak için oluşturulduğu belirtiliyor.

somon, balık, şef, bıçak, mutfak, kesme

Batı diyetiyle kıyaslandığında Nordik diyet daha az şeker ve doymuş yağ içeriyorken iki kat daha fazla posa ve deniz ürünlerinden gelen sağlıklı yağlar içeriyor.

çiğ patates, potato, pişmemiş

Geleneksel, sürdürülebilir ve yerel kaynaklı besinleri öne çıkaran Nordik diyet, meyvelerin, sebzelerin, baklagillerin, patatesin, kepekli tahılların, çavdar ekmeğinin, sert kabuklu yemişlerin, yağlı tohumların, balıkların, deniz ürünlerinin, az yağlı süt ürünlerinin, otların, baharatların ve kanola yağının bolca tüketilmesini öğütlüyor.

yumurta

Av etlerini, serbest gezinen tavukların yumurtalarını, peynirleri ve yoğurdu ölçülü tüketmek gerektiğini vurgulayan Nordik diyet kırmızı etleri ve hayvansal yağları beslenmede olabildiğince sınırlandırıyor.

çikolata, şeker, tatlı, kaçamak, donat, sağlıksız

Şekerle tatlandırılmış içecekler, ilave şekerler, işlenmiş etler, gıda katkı maddeleri ve rafine hızlı yiyecekler ise Nordik diyetin yasakları arasında yer alıyor.

kolza, kanola, sarı çiçek

Kanola yağı üretiminde kullanılan kolza bitkisi

Akdeniz diyetine son derece benzeyen Nordik diyet, sızma zeytinyağı yerine kanola yağı öneriyor.

tartı, baskül, kantar, kiloölçer, oturma odası , kadın

Kalori kısıtlaması yapılmasa bile Nordik diyetin ağırlık kaybı için etkili bir yol olduğu¹ bildiriliyor.

diyetisyensenol , Eskişehir Uzman Diyetisyen ŞENOL YILDIZ

Uzman Diyetisyen • Şenol YILDIZ

Sürdürülebilir, yerel ve sağlıklı beslenmeyi öne çıkarması nedeniyle herhangi bir kronik hastalığı olmayan bireylere Nordik diyeti öneriyorum. Konuya ilişkin geniş bilgi için uzman diyetisyeninizle görüşün. Keyifli ve sağlıklı günler diliyorum.

¹healthline.com/nutrition/the-nordic-diet-review
495 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız

Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol Yıldız, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Diyetisyen Şenol Yıldız, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam ediyor.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir