Günde 3,5 gramın üzerinde idrarla protein atılmasıyla karakterize bir rahatsızlık olan nefrotik sendrom, böbrek hasarına bağlı semptomlar grubu olarak kabul ediliyor.

böbrek, nefron, böbrekler, kidney, glomerüler hastalıklar

Nefrotik sendromun bulguları nelerdir?

  • proteinüri
  • hipoalbuminemi (kanda albümin düzeyinin azalması)
  • hiperlipidemi (kan yağlarında artış)
  • lipidüri (idrarda yağ damlacıklarının bulunması)
  • ödem

Nefrotik sendromda ağırlık artışı, yorgunluk ve köpüklü idrar da görülebiliyor.

Komplikasyonlar arasında kan pıhtıları, enfeksiyonlar ve yüksek tansiyon sayılabilir. Ayrıca nefrotik sendrom diyabet ve lupus hastalıklarının bir komplikasyonu olarak ortaya çıkabiliyor.

böbrek, nefron, böbrekler, kidney, glomerüler hastalıklar

Hastalığın tanısı idrar testiyle bazen de böbrek biyopsisiyle konuyor. İdrarda kırmızı kan hücresi bulunmaması yönüyle nefrotik sendrom, nefritik sendromdan ayrılıyor.

böbrek, nefron, böbrekler, kidney, glomerüler hastalıklar

Nefrotik sendromun tedavisi altta yatan nedene yönelik olarak hekim tarafından planlanıyor. Yüksek tansiyon, yüksek kan kolesterolü ve enfeksiyon riski sebebiyle diyetisyen tarafından sodyumu kısıtlanmış beslenme tedavisi ve sınırlayıcı sıvılar öneriliyor. Konuya ilişkin geniş bilgi için hekiminizle görüşün. Sağlıkla kalın.

1.097 kez okundu

Momentum Sağlık

Kâr amacı gütmeyen bir internet platformu olan Momentum Sağlık, 2019 yılında Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız ve Uzman Psikolog Cenk Umur tarafından kuruldu. Momentum Sağlık beslenme, psikoloji ve fizyoterapi alanlarına yönelik güncel ve bilimsel verileri etik ilkelere bağlı kalarak paylaşmayı kabul etmiştir. Web sitesinde yer alan içerikleri aktif bağlantı adresi ile beraber paylaşabilirsiniz. Momentum Sağlık’taki içerikler bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi hizmetleri için hekiminize başvurun.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir