Tıbbi ve aromatik bitki olan oregano ilaç, çay, baharat, esans olarak kullanılıyor. Oregano,  bilimsel sınıflandırmaya göre farklı çeşitlerde¹ olabiliyor:

 • Origanum vulgare
 • Origanum onites
 • Origanum minutiflorum
 • Origanum majorana
 • Origanum syriacum
oregano bitkisi, kekik cinsleri, kekiğin türleri,

Oregano bitkisi, thespruce.com/herb-profile-oregano-1761786

1 • Oregano bitkisinin içinde hangi bileşenler bulunuyor?

Oregano karvakrol ve timol başta olmak üzere %2,5-4 oranında uçucu yağ içeriyor. Oregano bitkisinin uçucu yağı ve gövdesi kullanılıyor.

oregano bitkisi, kekik cinsleri, kekiğin türleri,

Oregano bitkisi, thespruce.com/herb-profile-oregano-1761786

2 • Oregano bitkisinin tıbbi etkileri neler?

 • Oregano total kolesterol ve trigliserit düzeylerini etkilemiyorken HDL kolesterolü yükseltiyor, LDL kolesterolü ise² düşürüyor.
 • İçeriğindeki uçucu yağlar nedeniyle oregano bitkisinin bağırsak parazitlerini etkisiz hâle getirebildiği² bildiriliyor.
 • Oregano bitkisinin çok güçlü mikrop giderici özelliğinin bulunduğu³ belirtiliyor.

oregano bitkisi, kekik cinsleri, kekiğin türleri,

3 • Oregano ağırlık kaybını destekliyor mu?

Oregano bitkisinin ağırlık kaybı üzerindeki etkilerine yönelik yeterli sayıda bilimsel çalışma bulunmuyor. Obezite ile yaşayan ya da ağırlık kaybını hedefleyen bireylerin uzman diyetisyenleri ile görüşmelerini öneriyorum.

oregano bitkisi, kekik cinsleri, kekiğin türleri,

4 • Oregano nasıl kullanılıyor?

Oregano bitkisinden çay hazırlayarak günde 1-2 kupa içebilirsiniz. 1-2 gram kurutulmuş oregano bitkisinin üzerine 150 mL taze kaynatılmış su ilave ederek 10-15 dakika demlemenizi öneriyorum.

Diyetinizde bitkilere yer açın Şenol Yıldız

5 • Kimler oregano kullanmamalı?

Gebelik sırasında düşük riskini artırdığı ve emziklilik döneminde olası yan etki profili bilinmediği için gebeler ve emzikliler oregano takviyesi kullanmamalıdır. Bu bireyler diyetlerine ise az miktarda oregano baharatı ekleyebilirler.

oyuncak, kadın, hamile, gebe

Oregano kan şekeri seviyelerini düşürebiliyor. Diyabet ilaçları ile birlikte oregano almak kan şekerinin iyice düşmesine² neden olabiliyor.

glikometre, kan şekeri ölçümü, diyabet, şeker hastalığı, dm, diyabetus mellitus (3)

Yüksek dozda oregano kanama riskini artırabiliyor. Bu nedenle fazla miktarda oregano kullanan bireyler ameliyattan 2 hafta önce bu takviyeyi ya da baharatı almayı bırakmalıdır. Bununla beraber antikoagülan ilaç alan bireyler oregano tüketimlerini gözden geçirmelidirler.

cilt, yüz, deri, e vitamini

%1’den fazla konsantrasyonlarda uygulanan oregano yağının ciltte tahrişe neden olabildiği¹ belirtiliyor.

diyetisyensenol , Eskişehir Uzman Diyetisyen ŞENOL YILDIZ

Uzman Diyetisyen • Şenol YILDIZ

Oregano yağı pahalı olduğundan ucuz markalar bu bitkinin uçucu yağını alarak arta kalan (küflenmeye son derece açık) posayı paketleyerek pazarlıyorlar. Bu nedenle oregano baharatını etiketli ve ambalajlı olarak güvenilir yerlerden temin etmenizi öneriyorum. Oregano hakkında geniş bilgi için eczacınızla ve uzman diyetisyeninizle görüşün. Sağlıklı günler diliyorum.

¹erdemyesilada.com/tr/article/desc/54208/kekik-diye-tukettiklerimiz.html
²webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-644/oregano
³yeditepe.edu.tr/tr/prof-dr-erdem-yesiladadan-acikta-satilan-kekikler-icin-ceset-benzetmesi
2.590 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız

Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol Yıldız, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Diyetisyen Şenol Yıldız, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam ediyor.

2 yorum

Ahmet Azmidolu · 26 Mart 2022 14:58 tarihinde

Oregano kavanozda rutubetleniyor ne yapmalıyım.

Teşekkürler

  Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız · 28 Mart 2022 10:08 tarihinde

  Oreganoyu kurutmak, bu bitkiyi kilerinizde taze olanlardan daha uzun süre tutmanızı sağlar. Taze oreganoyu evde kurutmanın birkaç farklı yöntemi vardır, bu sayede onu yıl boyunca evinizde saklayabilirsiniz. Bunlardan herhangi birini denemeden önce, oreganolarınızı önceden iyice yıkayıp kuruttuğunuzdan emin olun.

  Asarak kurutma: Oregano kurutmanın en basit ve en uygun maliyetli yöntemi asarak kurutmaktır. Biraz sicim veya lastik bant kullanarak birkaç parça oregano sapında bir demet halinde birbirine bağlayın. Bu demetleri doğrudan güneş ışığı alan sıcak bir yerde bir ipe veya kancaya asın. Oregano kurur ve yaklaşık 2-6 hafta içinde saklanmaya hazır olur.

  Fırında kurutma: Oreganolarınızı kurutmak için fırın da kullanabilirsiniz. Parşömen kağıdıyla bir fırın tepsisini hizalayın ve tek bir kat taze oregano sapı ekleyin. 80ºC’ye ayarlanmış bir fırına koyun. Otlara iyi hava sirkülasyonu sağlamak için fırın kapağını biraz açık bırakın. Oregano saplarını iki ila dört saat pişirin, arada kontrol edin. Yaprakları elinizde kolayca ufaladığınızda kuru oregano hazırdır.

  Kurutulmuş oregano, gücünü kaybetmeye başlamadan yaklaşık altı aya kadar en iyi tada sahip olacaktır. Otlarınızı hava geçirmez bir kapta, tercihen cam kavanozlarda saklayın. Oreganolarınızı saklamadan önce küf ve bakterileri önlemeye yardımcı olmalısınız. Bunu yapmak için kuru oregano yapraklarınızı kavanoz gibi hava geçirmez bir kaba koyun ve serin ve karanlık bir yerde bırakın. Hava akışını artırmak için günde bir saat hava geçirmez kabın kapağını kapalı bırakın. Bir hafta sonra otlarınız normal şekilde saklanabilir.

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir