Dünya nüfusunun yarısından fazlası şehirlerde yaşıyor ve bu oranın artmaya devam etmesi bekleniyor. 2050 yılına kadar dünyadaki her on kişiden yedisinin büyük şehirlerde yaşayacağı tahmin ediliyor.

el, gökdelen, şehir, yüksek, büyüklenme, gizli narsist, narsizm

Pek çoğumuz yaşamımızın önemli bir kısmını beton binalarda geçiriyoruz. Sayısız avantajları bulunan büyük şehirlerde yaşamak bir o kadar da psikolojik riskler taşıyor. Kırsal alanlarla kıyaslandığında kent yaşamının duygu durum bozuklukları, kaygı ve depresyon riskini beraberinde getirdiği biliniyor.

yol, trafik, araba, çevre, şehir, gürültü, araç, sürücü, şoför, stres

Yapılan çalışmalar deniz kıyısı, orman ve diğer kırsal bölgeler gibi doğal ortamlarda vakit geçirmenin amigdala aktivitesi üzerinde olumlu etkilerinin bulunduğunu gösteriyor. Sinir sisteminin bir parçası olan amigdala, duygu ve hislerin kontrolünü sağlıyor.

destek, yardım, ilerleme, büyüme, çocuk, sonbahar, orman

Buradan çevre ile etkileşimin duygu durumunu iyileştirdiği sonucu çıkıyor. Orman banyosu adı verilen bu aktivite ağaçları, yaprakları ve kuşları gözlemlemenizi; rüzgârın, yaprakların ve kuşların sesini duymanızı; toprağın, ağaç kabuğunun ve yaprakların dokusunu algılamanızı; havanın, yaprakların ve çiçeklerin taze kokusunu almanızı hatta çam yapraklarının tadını almanızı sağlayarak anda kalmanıza destek olacaktır.

191 kez okundu

Momentum Sağlık

Kâr amacı gütmeyen bir internet platformu olan Momentum Sağlık, 2019 yılında Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ ve Psikolog Cenk UMUR tarafından kurulmuştur. Momentum Sağlık; beslenme, psikoloji ve fizyoterapi alanlarına yönelik güncel ve bilimsel verileri etik ilkelere bağlı kalarak paylaşmayı kabul etmiştir. Web sitesinde yer alan içerikleri aktif bağlantı adresi ile beraber paylaşabilirsiniz. Momentum Sağlık’taki içerikler bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi hizmetleri için hekiminize başvurun.

0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Translate »