Eklembilim olarak da bilinen ortopedi ve travmatoloji, sağlığın korunmasıyla ve kendi alanı içerisinde bulunan hastalıkların önlenmesiyle/tedavi edilmesiyle ilgileniyor. Ortopedi ve travmatoloji hangi hastalıklarla ilgileniyor, ortopedi ve travmatoloji uzmanı nasıl olunuyor, ortopedi ve travmatoloji eğitimi kaç yıl sürüyor ve MHRS üzerinden ortopedi ve travmatoloji randevusu nasıl alınıyor? Sorularına yanıtlar vereceğiz.

eklemler, maket, anatomi

Ortopedi ve travmatoloji hangi hastalıklarla ilgileniyor?

 • Kemik kırıkları, kemik iltihapları
 • eklem ağrıları, eklem kireçlenmeleri, eklem bağlarındaki burkulmalar ve ezilmeler, farklı eklemlerdeki çıkıklar, lif kopmaları
 • boyun ve bel fıtıkları, doğumsal kalça çıkıkları
 • bacak eşitsizlikleri
 • menisküs yaralanmaları, tenisçi dirseği
 • romatizmalar
 • sinir sıkışmaları
 • tetik parmak hastalığı
 • topuk dikeni
 • kıkırdak zedelenmeleri
 • siyatik

Ortopedi ve travmatoloji, patoloji, radyoloji, klinik laboratuvar, beslenme ve diyet polikliniği, psikoloji ve fizik tedavi üniteleri gibi tıbbi branşlarla ve birimlerle koordineli olarak çalışıyor. Bu hastalıklardan birine ya da birkaçına sahipseniz ortopedi ve travmatoloji hekiminizle görüşmenizi tavsiye ediyoruz.

doktor, kadın fizyoterapist, kadın danışan, fizyoterapi seansı

Ortopedi ve travmatoloji uzmanı nasıl olunuyor?

Ortopedi ve travmatoloji alanında uzman olmak için tıp lisans programından mezun olduktan sonra kısaca TUS olarak bilinen tıpta uzmanlık eğitimi giriş sınavında başarılı olmalı ve ilgili üniversitede ortopedi ve travmatoloji alanında asistanlık yaparak uzmanlık diplomanızı almış olmalısınız.

ders çalışma, okuma, araştırma yapma, kitaplar

Ortopedi ve travmatoloji eğitimi kaç yıl sürüyor?

Ortopedi ve travmatoloji uzmanları tıp fakültesinde 6 yıl eğitim gördükten sonra ortopedi ve travmatoloji alanında 5 yıl asistanlık yapıyor. Bir ortopedi ve travmatoloji hekimi toplamda 11 yıl okuyor.

mhrs randevu alma

MHRS üzerinden ortopedi ve travmatoloji randevusu nasıl alınıyor?

Merkezi hekim randevu sistemi (MHRS) üzerinden ortopedi ve travmatoloji randevusu alabilirsiniz. Bunun için iki yol bulunuyor:

 • Alo 182 çağrı merkezini arayın. Bağlanacağınız canlı operatör size en uygun hastaneyi ve randevu tarihini sistemden bularak ortopedi ve travmatoloji randevunuzu oluşturacaktır.
 • MHRS web sitesi olan mhrs.gov.tr üzerinden ortopedi ve travmatoloji randevusu almak için randevu al düğmesine dokunun/tıklayın ardından üye olun ya da üyeliğiniz varsa TC kimlik numaranızı ve şifrenizi girerek istediğiniz hastaneden ve ortopedi ve travmatoloji hekiminden ortopedi ve travmatoloji randevusu alın.

Gelemeyeceğiniz randevuyu iptal ettirmeyi unutmayın. İptal işlemini yine Alo 182 çağrı merkezi üzerinden ya da MHRS web adresi üzerinden yapabilirsiniz.

diyetisyen, kadın, avokado, beslenme eğitimi, danışan, besin kartları, diyet anlatımı

Diyetisyen, psikolog ve fizyoterapist randevusu nasıl alınıyor?

Kamu kurumlarından diyetisyen, psikolog ve fizyoterapist randevusu almak için sırasıyla iç hastalıkları, psikiyatri, fiziksel tıp-rehabilitasyon ya da ortopedi bölümlerinden randevu alarak diyetisyenle, psikologla ya da fizyoterapistle görüşmek istediğinizi belirtebilirsiniz. Hekiminiz uygun görmesi durumunda sizi ilgili uzmana konsülte edecektir.

diyetisyen, danışan, bel ölçümü, antropometrik ölçüm, diyet ofisi

Özel sağlık kuruluşlarında ise doğrudan diyetisyen, psikolog ve fizyoterapist randevusu alabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken ek bir işlem bulunmuyor. Sağlıklı ve keyifli günler diliyoruz.

356 kez okundu

Momentum Sağlık

Kâr amacı gütmeyen bir internet platformu olan Momentum Sağlık, 2019 yılında Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız ve Uzman Psikolog Cenk Umur tarafından kuruldu. Momentum Sağlık beslenme, psikoloji ve fizyoterapi alanlarına yönelik güncel ve bilimsel verileri etik ilkelere bağlı kalarak paylaşmayı kabul etmiştir. Web sitesinde yer alan içerikleri aktif bağlantı adresi ile beraber paylaşabilirsiniz. Momentum Sağlık’taki içerikler bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi hizmetleri için hekiminize başvurun.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir