Çocuklar için keyifli bir aktivite olan oyun onların yaratıcılıklarını, meraklarını, uyumlarını, öğrenme motivasyonlarını ve problem çözme becerilerini artırıyor.

çocuk, zeka, oyun, oyuncak, bebek

Çocukların gelişimsel becerilerini desteklemesinin yanı sıra oyun onların en önemli ifade aracı olarak görülüyor. Çocuklar düşüncelerini, isteklerini ve duygularını oyun yoluyla ifade ederken kendilerini fiziksel ve duygusal olarak güvende hissetmeleri gerektiğinden oyunu stressiz bir ortamda  başlatmanız gerekiyor.

oyun çocuğu, bebeğin oyun oynaması, bebek, çocuk, evde

Çocuklar sizle ve arkadaşlarıyla oyun vasıtasıyla iletişim kuruyor. Bu iletişimde oyuncaklar çocukların kelimelerini, oyun ise anlatmak istedikleri şeyi temsil ediyor.

çocuklar, arkadaşlar, oyun, oyun parkı, çocuk oyunları, renkler, eğlence, park

Oyun terapisinin önemi de burada ortaya çıkıyor. Oyun terapisi, bir oyun terapisti eşliğinde 3-11 yaşlarındaki çocukların kendilerini ifade etmelerini sağlıyor. Bu gelişimsel terapi çocukların uyumlu ve mutlu şekilde yaşamalarını amaçlıyor.

albino, kızıl kız, çocuk, akıl, zeka, zeka küpü, oyun, beyin

Yetişkinler için psikoterapi ne ise çocuklar için de oyun terapisi o anlama geliyor. Siz de terapistinizin yetkinliğini araştırarak çocuğunuz için oyun terapisi desteği alabilirsiniz. Bu yazımı Amerikalı yazar Garry L. Landreth’ın sözleriyle sonlandırmak istiyorum:

Kuşlar uçar, balıklar yüzer, çocuklar oyun oynar.

233 kez okundu

Psikolog Tuğçe Yılmaz

Psikolog Tuğçe Yılmaz ,2021 yılında İstanbul Bilgi Üniversitesi Psikoloji Bölümü‘nden mezun olmuştur. Öğrencilik döneminde birçok kurs ve eğitimlere katılan Tuğçe Yılmaz, danışanlarına online terapi vermektedir.

0 0 oy
İçeriğe puan verin
Abone olun
Bildirin
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
0
Bu yazıya siz de yorum yazın!x