Öz-şefkat kendinizi olduğunuz gibi kabul ederek kendinize nezaket göstermenize deniyor. Çoğu yetişkin tarafından çocuksu bir tutum olarak algılanabilen öz-şefkat; güçlü ve zayıf yönleriniz olduğunu fark etmenizden ve bunun sorun olmadığını kabul etmenizden başka bir şey değildir.

kadın, gül, şefkat, mutlu, öz şefkat, eğlen

Birçoğunuz başka kişilere şefkat gösterdiğinizde muhtemelen ikinci kez düşünmüyorsunuz. Örneğin; işe kabul edilmeyen arkadaşınızı suçlayarak, yargılayarak ve hatalı olduğunu söyleyerek onu değiştirmeye çalışmıyorsunuz. Aksine ona şefkat göstererek yeni işlere başvurması için onu destekleyebiliyorsunuz.

erkek, yüz, sakin, öz şefkat, şefkat

Ailenize, arkadaşlarınıza ve hatta yabancı insanlara bile şefkatle yaklaşmanıza rağmen kendinize bunu yapamıyor olabilirsiniz. Öz-şefkat yerine kendini eleştirmek, yargılamak ve kendinden yüksek standartlar beklemek yetişkinler arasında yaygın şekilde gözlemleniyor.

kadın, sarıl, şefkat, yalnız, kol, kol ağrısı, ağrı, öz şefkat

Öz-şefkati yaşamınıza dâhil etmek için kendinize karşı adil davranarak başlayabilirsiniz. Bir hata yaptığınızda bunun kişiliğinizden değil duruma özgü davranışınızdan kaynaklandığını fark etmeye çalışabilirsiniz.

erkek, düşünce, yorgun, öz şefkat, iç görü, odak, uyku, güç

Toplumsal idealler ve nasıl biri olmanız gerektiği ile ilgili düşünceleriniz size kusurlu hissettirebilir. Başka biri gibi olmaya çalışmak yerine kendinizi olduğunuz gibi kabul edebilirsiniz. Kendinizi kabul etmeniz; kendinizle ilgili her şeyi sevmeniz ve mükemmel olduğunuza inanmanız anlamına gelmiyor.

Erkeklerin tamamen güçlü ve cesur olmaları gerekmiyor.
Anneler kendi ihtiyaçlarını ertelemek zorunda değildir.
Kilolu bir diyetisyen sahip olduğu bilgi birikimiyle iyi bir danışmanlık verebilir.

kadın, anne, ebeveyn, anne çocuk, iletişim, oyun, ev, şefkat

Öz-şefkatin diğer bir göstergesi ihtiyaçlarınızın farkında olmanızdır. Yoğun hayat temponuzda bile sağlığınızı ve mutluluğunuzu düşünerek kişisel ihtiyaçlarınızı gidermeniz önem arz ediyor. Dengeli beslenmeniz, yeterli uyumanız, eğlenmeye vakit ayırmanız ve egzersiz yapmanız öz-şefkati hissetmenize yardımcı olabilir.

kadın, yol, hedef, emin, güven, gelecek, adın, yol, şefkat

Duygularınızı yargılamanız da öz şefkatinizi etkiliyor. Kendinizi kötü hissettiğinizde bunu yaşayan tek kişi sizmişsiniz gibi düşünüyorsanız hayatın ve kimsenin mükemmel olmadığını hatırlayın. Başkalarında her zaman gözlemleyemeyebilirsiniz ancak hata yapmanın, kusurlu ve kötü hissetmenin doğal olduğunu kabul edin.

mutlu-iyi-sevinc-gul-gulumse-iyi-hisset-serotonin-min.jpg

Ne hissettiğinizin ve düşündüğünüzün gözlemleyerek öz-şefkatinizi örseleyen süreçlerin farkına varabilirsiniz. Deneyimlerinizi dikkatli bir şekilde gözden geçirmeyi öğrenmeniz her şeyi daha net görmenize yardımcı olabilir.

Kendime kızıyorum ama bu kötü biri olduğum anlamına gelmez.
Bir sorun yaşıyorum ama bu dünyanın sonu değil.

cenk umur, psikolog, psikolog cenk umur, psikolog eskişehir,

Öz-şefkatli şekilde yaşamaya çalışmanız kolay olmayabilir ancak kendinizi gerçekçi olmayan şekilde eleştirdiğinizi fark ettiğinizde yukarıdaki davranışları hayatınıza dâhil edebilirsiniz. Öz-şefkat ile ilgili ayrıntılı bilgi için psikolog ile görüşebilirsiniz.

570 kez okundu

Uzman Psikolog Cenk Umur

2013 yılında Hacettepe Üniversitesi Psikoloji Bölümünden mezun olan Cenk Umur, Eskişehir İl Sağlık Müdürlüğü'nde görev yapıyor. Psikolog Cenk Umur, doktora eğitimine Anadolu Üniversitesi Sosyoloji Bölümünde devam ediyor.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir