Alturizm ve diğerkâmlık olarak da adlandırılan özgecilik; karşılığında hiçbir şey beklemeden, bazen risk alarak ve bedel ödeyerek fedakârlık yapmamızı ifade ediyor.

gönüllü, yardım, destek, özgeci, diğerkam, alturizm, fedakar, hayır, vakıf

Özgeci davranışları çevremizde gözlemleyebiliyoruz. Buz tutmuş suya atlayarak boğulan birini kurtarmaya çalışan kahraman, mahsur kalan bir çocuğu balkon demirlerine tırmanarak kurtaran genç, tüm mal varlığını bir vakfa bağışlayan hayırsever gibi örnekleri görmüş veya haberlerde izlemiş olabilirsiniz.

el, yardım, boğul, kurtar, su, özgeci, diğerkam, alturizm, fedakar

Peki neden kendimizi riske atarak ve bedel ödeyerek özgeci davranışlar sergiliyoruz? Bunun nedeni tam olarak bilinmese de psikologlar bazı açıklamalar getiriyor.

kadın, el uzat, yardım, uzan, merdiven, yangın, ulaş

Özgeci davranışlarımızın nedenleri şunlar olabilir:

  • Gelecek nesillere gen aktarma olasılığını artıracağından kan bağımız olan kişilere özgeci tutumla yardım ediyor olabiliriz. 
  • Özgeci, merhametli ve şefkatli davranışlar beynimizin ödül merkezini aktive ettiğinden özgeci davranıyor olabiliriz.
  • Özgeciliği çocukluğumuzdan itibaren gözlemlemiş ve yakın çevremizden öğrenmiş olabiliriz.
  • İçinde bulunduğumuz topluluğun normları ve beklentileri özgeci davranışlarda bulunmamızı destekliyor olabilir.
  • Özgeci davranırken çıkar gözetmesek de, yardım ettikten sonra iyi hissetmek gibi, farkında olmadığımız ikincil kazançlar bizi özgeci davranmaya yönlendirebilir.

özgeci, diğerkam, alturizm, fedakar, hayvansever, hayvan, köpek, yardım, kadın

Nedeni ne olursa olsun özgecilik bize ve yakınlarımıza fayda sağlama potansiyeli taşıyor. Aşırı özgeci davranışlar dezavantajlara sahip olsa da belli düzeydeki özgecilik ilişkilerimize, zihinsel ve fiziksel sağlığımıza katkı sağlayabiliyor.

483 kez okundu

Uzman Psikolog Cenk Umur

2013 yılında Hacettepe Üniversitesi Psikoloji Bölümünden mezun olan Cenk Umur, Eskişehir İl Sağlık Müdürlüğü'nde görev yapıyor. Psikolog Cenk Umur, doktora eğitimine Anadolu Üniversitesi Sosyoloji Bölümünde devam ediyor.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir