Yemek borusu olarak bilinen özofagus (oesophagus) ağızdan alınarak çiğnenen besinlerin yutaktan sonraki geçiş bölgesini ifade ediyor.

Yemek borusu, özofagus

Özofagus içten dışa doğru örtü epitelinden, düz kastan ve bağ dokudan oluşuyor. Boyu insanlarda yaklaşık 25 cm iken çapı 2 cm civarında olan özofagus, çiğnenen besinlerin geçişi sırasında peristaltik hareketler yapıyor.

sofra, yemek, dışarda yeme olgusu, kadın, acıkma, haz, yeşillik, cafe

Özofagusta sindirim gerçekleşmiyor. Özofagusun başlangıcında çizgili kaslar bulunması nedeniyle yutma olayı istemli başlayarak istemsiz olarak devam ediyor.

747 kez okundu

Momentum Sağlık

Kâr amacı gütmeyen bir internet platformu olan Momentum Sağlık, 2019 yılında Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ ve Psikolog Cenk UMUR tarafından kurulmuştur. Momentum Sağlık; beslenme, psikoloji ve fizyoterapi alanlarına yönelik güncel ve bilimsel verileri etik ilkelere bağlı kalarak paylaşmayı kabul etmiştir. Web sitesinde yer alan içerikleri aktif bağlantı adresi ile beraber paylaşabilirsiniz. Momentum Sağlık’taki içerikler bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi hizmetleri için hekiminize başvurun.

0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Translate »