Palatabilite, yenilebilirlik veya kayda değer lezzetlilik beslenme gereksiniminin homeostatik tatmine göre değişen, damak zevkine uygun besinler tarafından sağlanan hedonik ödül olarak tanımlanıyor.

japon yemek kaşığı, çin yemeği, edamame, soya, soya fasulyesi, yeşil soya fasulye, soya ürünleri, vegan besinler,

Bir besinin palatabilitesi, o besinin tadına veya tadından farklı olarak bireyin durumuna göre değişiyor. Besin tüketildikten sonra daha düşük miktarda verildiğinde ya da yoksun bırakıldığında ise yükseliyor. Bunun homeostatik gereksinimlerden bağımsız bir açlık yaratabileceği giderek daha fazla kabul görüyor.

edamame, soya, soya fasulyesi, yeşil soya fasulye, soya ürünleri, vegan besinler,

Kişi tarafından palatabilitesi yüksek bulunan besinler, daha fazla besin tüketimine neden olarak doyma üzerindeki etkinliği azaltıyor. Buna karşılık bazı besinlerin palatabilitesinin düşük olması, gelecekte bu besinlerle beslenmekten kişiyi alıkoyabiliyor.

diyetisyensenol , Eskişehir Uzman Diyetisyen ŞENOL YILDIZ

Uzman Diyetisyen • Şenol YILDIZ

Konuya ilişkin geniş bilgi için uzman diyetisyeninizle görüşün. Sağlıklı günler diliyorum.

1.036 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız

Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol Yıldız, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Diyetisyen Şenol Yıldız, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam ediyor.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir