Son dönemde gıda etiketlerinde sıkça rastlanan hurma yağı hakkında yazmak istedim. Mevzuatta hurma yağı, bitkisel yağlardan biri olarak gösterilmiyor. Nedeni ise gıdalarda gerçekten de kullanılmaması… Çünkü hurma yağı son derece pahalı!

palmiye ağacı, palm

Palm yağının üretildiği palmiye ağacıyla (Afrika yağ palmiyesi) hurmanın meyvesi olan palmiye ağacı (hurma ağacı) birbirinden farklıdır.

palm yağı meyvesi-2

Palm yağı, gıda etiketlerine neden hurma yağı olarak yazılıyor?

  • Hurmanın sağlıklı ve doğal bir besin olması
  • Özellikle oruçla birlikte tüketimi artan hurmanın helal gıda olduğunun düşünülmesi
  • Palm yağının medyada çokça tartışılması, sağlıksız bir katkı ve kanser yapan bir yağ olduğuna inanılması

Ayrıca palm yağı tüketiminin neden olduğu ahlaki tartışmalar da bu yağın gıda etiketlerine hurma yağı olarak yazılmasının sebeplerinden biri olabilir.

Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ

Uzman Diyetisyen • Şenol YILDIZ

Palm yağı yerine zeytinyağı, fındık yağı ve tereyağı gibi diğer yağ kaynaklarını kullanmanızı öneriyorum. Konu hakkında geniş bilgi için uzman diyetisyeninizle görüşün. Sağlıklı günler diliyorum.

436 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ

Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol YILDIZ, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam etmektedir. Şenol YILDIZ, Eskişehir Gündem Gazetesin'de ve LabMedya Dergisi'nde yazarlık yapmaktadır.

0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir