Son dönemde gıda etiketlerinde sıkça rastlanan hurma yağı hakkında yazmak istedim. Mevzuatta hurma yağı, bitkisel yağlardan biri olarak gösterilmiyor. Nedeni ise gıdalarda gerçekten de kullanılmaması… Çünkü hurma yağı son derece pahalı!

palmiye ağacı, palm

Palm yağının üretildiği palmiye ağacıyla (Afrika yağ palmiyesi) hurmanın meyvesi olan palmiye ağacı (hurma ağacı) birbirinden farklıdır.

palm yağı meyvesi-2

Palm yağı, gıda etiketlerine neden hurma yağı olarak yazılıyor?

  • Hurmanın sağlıklı ve doğal bir besin olarak tanınması
  • Özellikle oruçla birlikte tüketimi artan hurmanın helal gıda olduğunun düşünülmesi
  • Palm yağının medyada çokça tartışılması, sağlıksız bir katkı ve kanser yapan bir yağ olduğuna inanılması

Ayrıca palm yağı tüketiminin neden olduğu ahlaki tartışmalar da bu yağın gıda etiketlerine hurma yağı olarak yazılmasının sebeplerinden biri olabilir.

Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ

Uzman Diyetisyen • Şenol YILDIZ

Palm yağı yerine zeytinyağı, fındık yağı ve tereyağı gibi yağ kaynaklarını kullanmanızı öneriyorum. Konu hakkında geniş bilgi için uzman diyetisyeninizle görüşün. Sağlıklı günler diliyorum.

2.580 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız

Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol Yıldız, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Diyetisyen Şenol Yıldız, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam ediyor.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir