Sigaradan ve sigarayı içen kişinin ciğerlerinden çıkan dumanı solumanıza pasif içicilik deniyor. Pasif içicilikle beraber aldığınız nikotin miktarı iki katına çıkıyor.

sigara, küllük, sigara bırakma, duman Pasif içicilik bebeğinizi ve çocuğunuzu size oranla daha çok olumsuz yönde etkiliyor. Gebelikte maruz kaldığınız sigara dumanı, bebeğinizin kronik hastalıklara yakalanma riskini artırabiliyor.

bebek kilosu, bebek ağırlığı, çocuk doktoru, pediatrist, pediayri doktoru, çocuk hekimi, klinik, beyaz

Göz kızarıklığına, boğaz tahrişine, baş ağrısına ve baş dönmesine sebep olan pasif içicilik astım gibi solunum yolu ile ilgili hastalıkları tetikleyebiliyor.

astım ilacı, akciğer, hap

Bulunduğunuz ortamı havalandırmanız, parfüm sıkmanız ve aynı evde başka bir odada sigara içmeniz pasif içiciliğe karşı işe yaramıyor. Ortamdaki dumanın az olması size ve çevrenizdekilere verdiği zararı azaltmıyor.

sigara bırakma, sigarayı bırakma, sigara danışma

Sigarayı bırakmak istiyorsanız ALO 171’i arayarak randevu alabilirsiniz. Ayrıca sigarayı bırakma konusunda davranış değişikliği yapmakta zorlanıyorsanız psikolog desteği alabilirsiniz.

408 kez okundu

Psikolog Cenk UMUR

2013 yılında Hacettepe Üniversitesi Psikoloji Bölümü‘nden mezun olan Psikolog Cenk Umur, lisansüstü eğitimine Anadolu Üniversitesi Sosyoloji Bölümü‘nde devam etmektedir. 2014 yılında göreve başladığı Eskişehir İl Sağlık Müdürlüğü’ne bağlı Sağlıklı Hayat Merkezi’nde danışmanlık hizmeti vermektedir.

0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir