Yetiştiği iklimin özelliğine göre tek ya da çok yıllık bir bitki olabilen patlıcanın tohumları nikotinoit alkaloitleri içeriyor. Bu alkoloitler patlıcana acı tat veriyor.

patlıcan, nikotin, sebze, siyah, sarı, yeşil, eggplant-2

1 adet sigara ortalama olarak 2 mg nikotin içeriyor. 1 orta adet (200 gram) patlıcan ise yapısında 0,02 mg nikotin barındırıyor. Buna göre 100 adet yani 20 kg patlıcan ile 1 adet sigara aynı miktarda nikotin içeriyor.

fesleğen, yeşillik, domates

Patlıcanın dışında domates, biber ve patates gibi sebzeler de yapılarında çok az miktarda nikotin barındırıyor. Bu miktarlar pasif içicilikten daha zararsız kabul ediliyor.

diyetisyensenol , Eskişehir Uzman Diyetisyen ŞENOL YILDIZ

Uzman Diyetisyen • Şenol YILDIZ

Sigara içmek yerine patlıcan yemek makul görünmüyor olsa da siz siz olun kullanıyorsanız tütün ürünlerini bırakın. İçinde patlıcan, domates, biber ve patates gibi nikotin içeren besinlerin de olduğu yeterli ve dengeli beslenme stiline geçin. Bunun için mutlaka uzman bir diyetisyenden yardım alın, biz bunun için varız.

¹mcgill.ca/oss/article/did-you-know/eggplants-contain-nicotine
224 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız

Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol Yıldız, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Diyetisyen Şenol Yıldız, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam ediyor.

1 yorum

Bu kız eczacı olur · 16 Mart 2023 10:13 tarihinde

Şehir efsanesi sanıyordum tabii kimya bilince iş değişiyor çok güzel bir makale

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Translate »