Hastalıkbilim olarak da bilinen tıbbi patoloji, sağlığın korunmasıyla ve kendi alanı içerisinde bulunan hastalıkların önlenmesiyle/tedavi edilmesiyle ilgileniyor. Tıbbi patoloji hangi hastalıklarla ilgileniyor, tıbbi patoloji uzmanı nasıl olunuyor, tıbbi patoloji eğitimi kaç yıl sürüyor ve MHRS üzerinden tıbbi patoloji randevusu nasıl alınıyor? Sorularına yanıtlar vereceğiz.

sağlık, aşı, maske, iğne, KOVİD, COVID, enjeksiyon, hastane

Tıbbi patoloji hangi hastalıklarla ilgileniyor?

  • Patoloji, kanser başta olmak üzere birçok hastalığın tanısında rol alıyor. Özel tanı yöntemleriyle kanser tanısı, evrelerin saptanması, tedavi seçeneklerinin belirlenmesinde çalışmalar yapıyor.
  • Akciğer parankim hastalıkları, sedef ve egzama gibi deri hastalıkları, crohn ve ülseratif kolit gibi bağırsak hastalıkları, tiroit hastalıkları, hepatit benzeri karaciğer hastalıkları, virüs ve bakteri gibi enfeksiyöz hastalıkların tanısında incelemeler yapılıyor.

Tıbbi patoloji, patoloji, radyoloji, klinik laboratuvar gibi tıbbi branşlarla ve birimlerle koordineli olarak çalışıyor. Bu hastalıklardan birine ya da birkaçına sahipseniz tıbbi patoloji hekiminizle görüşmenizi tavsiye ediyoruz.

doktor, kadın fizyoterapist, kadın danışan, fizyoterapi seansı

Tıbbi patoloji uzmanı nasıl olunuyor?

Tıbbi patoloji alanında uzman olmak için tıp lisans programından mezun olduktan sonra kısaca TUS olarak bilinen tıpta uzmanlık eğitimi giriş sınavında başarılı olmalı ve ilgili üniversitede tıbbi patoloji alanında asistanlık yaparak uzmanlık diplomanızı almış olmalısınız.

ders çalışma, okuma, araştırma yapma, kitaplar

Tıbbi patoloji eğitimi kaç yıl sürüyor?

Tıbbi patoloji uzmanları tıp fakültesinde 6 yıl eğitim gördükten sonra tıbbi patoloji alanında 4 yıl asistanlık yapıyor. Bir tıbbi patoloji hekimi toplamda 10 yıl okuyor.

mhrs randevu alma

MHRS üzerinden tıbbi patoloji randevusu nasıl alınıyor?

Merkezi hekim randevu sistemi (MHRS) üzerinden tıbbi patoloji randevusu alabilirsiniz. Bunun için iki yol bulunuyor:

  • Alo 182 çağrı merkezini arayın. Bağlanacağınız canlı operatör size en uygun hastaneyi ve randevu tarihini sistemden bularak tıbbi patoloji randevunuzu oluşturacaktır.
  • MHRS web sitesi olan mhrs.gov.tr üzerinden tıbbi patoloji randevusu almak için randevu al düğmesine dokunun/tıklayın ardından üye olun ya da üyeliğiniz varsa TC kimlik numaranızı ve şifrenizi girerek istediğiniz hastaneden ve tıbbi patoloji hekiminden tıbbi patoloji randevusu alın.

Gelemeyeceğiniz randevuyu iptal ettirmeyi unutmayın. İptal işlemini yine Alo 182 çağrı merkezi üzerinden ya da MHRS web adresi üzerinden yapabilirsiniz.

diyetisyen, kadın, avokado, beslenme eğitimi, danışan, besin kartları, diyet anlatımı

Diyetisyen, psikolog ve fizyoterapist randevusu nasıl alınıyor?

Kamu kurumlarından diyetisyen, psikolog ve fizyoterapist randevusu almak için sırasıyla iç hastalıkları, psikiyatri, fiziksel tıp-rehabilitasyon ya da ortopedi bölümlerinden randevu alarak diyetisyenle, psikologla ya da fizyoterapistle görüşmek istediğinizi belirtebilirsiniz. Hekiminiz uygun görmesi durumunda sizi ilgili uzmana konsülte edecektir.

diyetisyen, danışan, bel ölçümü, antropometrik ölçüm, diyet ofisi

Özel sağlık kuruluşlarında ise doğrudan diyetisyen, psikolog ve fizyoterapist randevusu alabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken ek bir işlem bulunmuyor. Sağlıklı ve keyifli günler diliyoruz.

277 kez okundu

Momentum Sağlık

Kâr amacı gütmeyen bir internet platformu olan Momentum Sağlık, 2019 yılında Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız ve Uzman Psikolog Cenk Umur tarafından kuruldu. Momentum Sağlık beslenme, psikoloji ve fizyoterapi alanlarına yönelik güncel ve bilimsel verileri etik ilkelere bağlı kalarak paylaşmayı kabul etmiştir. Web sitesinde yer alan içerikleri aktif bağlantı adresi ile beraber paylaşabilirsiniz. Momentum Sağlık’taki içerikler bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi hizmetleri için hekiminize başvurun.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir