Kahvaltıların vazgeçilmezi olan peynir, süt proteininin pıhtılaştırılması ve fermente edilmesiyle elde ediliyor. Çoğunlukla hazır olarak alınan peynirler soğuk zincirin bozulması ve hatalı saklama koşulları nedeniyle sağlığı bozucu hâle gelebiliyor.

peynir,

Peki siz peynir satın alırken nelere dikkat etmeniz gerektiğini biliyor musunuz? Peynir alırken göz önünde bulundurmanız gereken 6 konuya birlikte göz atalım:

  1. Peynir satın almadan önce mutlaka son kullanma tarihine bakın.
  2. Alışveriş yaptığınız mağazada veya dükkânda peynirlerin soğuk dolapta muhafaza edilip edilmediğine dikkat edin.
  3. Alacağınız peynirin ambalajını dikkatle inceleyin. Bazı peynirlerin ambalajları taşıma ve depolama koşulları sebebiyle zarar görebiliyor. Hava ile temas eden peynir, küf üretmeye ve bozulmaya başlayacaktır.
  4. Mümkünse tadım yaparak peynir satın alın. Obezite, hipertansiyon veya tiroit hastalıklarınız varsa tuzsuz peynirleri tercih edin.
  5. Peynir etiketini mutlaka okuyun. İçinde E235 kodlu natamisin antibiyotiği bulunan peynirleri satın almayın.
  6. Eritme peynirlerden uzak durun. Besin değerleri son derece düşük olan bu peynirler süt hammaddesiyle beraber emülsifiye edici tuzlar, koruyucu maddeler ve gıda katkıları içeriyor.

Üçgen ve krem peynirler dışında eritme peynirlerin son dönemde inanılmaz çeşitleri türüyor. Özellikle zincir marketlerde satılan eritme peynirleri isimleriyle de tüketicileri yanıltıyor: Tel peyniri telli peynir, örgü peyniri örgülü peynir ve dil peyniri dilli peynir isimleriyle satışa sunuluyor.

diyetisyensenol , Eskişehir Uzman Diyetisyen ŞENOL YILDIZ

Uzman Diyetisyen • Şenol YILDIZ

Konuya ilişkin geniş bilgi için uzman diyetisyeninizle görüşün. Keyifli ve sağlıklı günler diliyorum.

1.102 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız

Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol Yıldız, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Diyetisyen Şenol Yıldız, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam ediyor.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir