Pişmanlık, geçmişteki davranışlarımızdan memnun olmadığımızda ortaya çıkan bir duygudur. Gerçekleştirdiğimiz ya da gerçekleştirmediğimiz eylemlerden dolayı pişmanlık yaşayabiliyoruz.

Keşke yapmasaydım / yapsaydım.

ikilem, düşünme, düşünceli, pişman, gergin, pişmanlıkYapılan araştırmalara göre; kısa vadede yaptıklarımızdan, uzun vadede ise yapmadıklarımızdan daha çok pişmanlık duyuyoruz.

Kısa vadede: “Keşke ona gerçeği söylemeseydim.”

Uzun vadede: “Keşke ona gerçeği söyleseydim.”

pişman, pişmanlık, yorgun, tükenmiş, tek, yalnız

Utanç, suçluluk ve üzüntü gibi duyguların da eşlik edebildiği pişmanlığı uzun süre hissettiğimizde zihnin ve beden sağlığımız olumsuz yönde etkileniyor. Pişmanlığımız kısır döngü haline geldiğinde kronik stresi tetikleme olasılığı yükseliyor.

kadın, üzgün, mutsuz, pişman, sonbahar, yorgun, bağdaş, pişmanlık

Uzun süreli etkilerine rağmen -her duygu gibi- pişmanlığın da işlevleri vardır:

  • Seçimlerimize göz atmamızı söyler.
  • Yeni fırsatlara odaklanmaya yönlendirir.
  • Hatalarımızı hatırlatarak gelecekteki davranışlarımızı düzenlememizi sağlar.

düşünme, planlama, değerlendirme, gözlem, not, izleme, anı, hesap, erkek

Pişmanlık duygusunu uzaklaştırmak yerine bu duyguyu hissettiren olay, durum veya düşünceyi gözlemleyerek pişmanlığın size verdiği mesajı daha iyi değerlendirebilirsiniz. Pişmanlık duygusu sizin için bir kısır döndü haline geldiyse psikolojik destek almanızı öneririm.

645 kez okundu

Psikolog Cenk UMUR

2013 yılında Hacettepe Üniversitesi Psikoloji Bölümü‘nden mezun olan Psikolog Cenk Umur, lisansüstü eğitimine Anadolu Üniversitesi Sosyoloji Bölümü‘nde devam etmektedir. 2014 yılında göreve başladığı Eskişehir İl Sağlık Müdürlüğü’ne bağlı Sağlıklı Hayat Merkezi’nde danışmanlık hizmeti vermektedir.

0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir