Sanayi üretiminin kontrol edilemez düzeyde artışı; havanın, toprağın ve suyun kimyasal atıklarca kirlenmesine neden oluyor.

plastik, çevre kirliliği, küresel kirlenme, yere çöp atma, pollution, çevre etiği, çevreye duyarlı olmak

Bu kimyasallar, hem solunum yoluyla hem de tüketilen besinler aracılığıyla vücuda alınıyor.

plastik, çevre kirliliği, küresel kirlenme, yere çöp atma, pollution, çevre etiği, çevreye duyarlı olmak

Fitalat, poliklorlu bifenil (PCB) ve bisfenol-a (BPA) gibi kimyasallar; hormonları taklit ederek endokrin sistemin düzenli olarak çalışmasını engelliyor. Bu nedenle endokrin bozucu veya obezojen olarak1 isimlendiriliyorlar.

plastik, çevre kirliliği, küresel kirlenme, yere çöp atma, pollution, çevre etiği, çevreye duyarlı olmak

Bu obezojenler paket, ambalaj, bardak, çatal, kaşık, tabak, su şişesi, matara ve saklama kabı gibi plastik malzemelerin yapısında bulunuyor.

mezura, ölçüm, metre

Obezojenlerin iştahta değişikliğe, yağ metabolizmasında bozulmaya ve obeziteye neden olduğu2 bildiriliyor.

Eskişehir ücretsiz Uzman Diyetisyen ŞENOL YILDIZ

Uzman Diyetisyen • Şenol YILDIZ

Besinlerinizi plastik kaplarda muhafaza etmemenizi ve ambalajlı gıda tüketiminizi azaltmanızı öneriyorum. Sağlıklı günler.

1 TUBİTAK Bilim Genç, bilimgenc.tubitak.gov.tr/makale/prof-dr-sana-sungur-ile-soylesi - 2 Akbulut, G. (2016). Tıbbi Beslenme Tedavisinde Güncel Yaklaşımlar VII, I. baskı, s.14
708 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ

Ankara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol YILDIZ, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü'nde bilim uzmanlığını tamamlamıştır. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin destekleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan YILDIZ, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi'nde Uzman Diyetisyen olarak görev yapmakta, 7 yıl önce başlayarak 10.000'i aşkın hasta/danışanın hayatına dokunduğu bütüncül diyet eğitimlerine ve beslenme tedavilerine yine aynı heyecanla devam etmektedir.

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir