Biri akciğerin dış yüzünü diğeri ise göğüs duvarının iç yüzünü saran 2 akciğer zarı (plevra) arasında kalan potansiyel boşlukta sıvı birikmesi plörezi olarak tanımlanıyor.

akciğer, ciğerler, ak ciğer, sigara, duman, kovid19, koronavirüs

Normalde iki plevra yaprağı arasında kayganlığı sağlayacak çok küçük miktarda sıvı bulunuyor. Bu sıvı akciğerin dış zarından salınıyor ve esas olarak akciğerin dış yüzünü örten iç zardan geri emiliyor.

astım ilacı, akciğer, hap

Sıvı miktarında artma ya da geri emilimde bir blokaj meydana geldiğinde bu denge bozularak plevra boşluğunda sıvı miktarı artarak plörezi adı verilen klinik tablo ortaya çıkıyor.

Nefes egzersizi, nefes koçu, doğru nefes alma, soluk alıp verme, stres egzersizleri

Plöreziye neden olan akciğer hastalıkları nelerdir?

  • Verem,
  • akciğer ve akciğer zarı kanseri,
  • zatürre,
  • pulmoner emboli,
  • sarkoidoz,
  • akciğer apsesi

Hem ülkemizde hem de verem sıklığının yüksek olduğu ülkelerde plörezinin başlıca sebebini verem hastalığı oluşturuyor. Verem sebepli plöreziler tüm yaş gruplarında görülüyor.

akciğer, solunum sistemi, astım, nefes

Ülkemizde olduğu gibi asbest ve doğada bulunan bazı minerallerle temasın yüksek olduğu bölgelerde bu maddelere bağlı olarak gelişen akciğer zarı kanseri de çoğunlukla plevra boşluğunda sıvı birikmesine neden oluyor. Konuya ilişkin geniş bilgi için göğüs hastalıkları uzmanınızla görüşün. Sağlıkla kalın.

1toraks.org.tr/site/news/3551
801 kez okundu

Momentum Sağlık

Kâr amacı gütmeyen bir internet platformu olan Momentum Sağlık, 2019 yılında Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız ve Uzman Psikolog Cenk Umur tarafından kuruldu. Momentum Sağlık beslenme, psikoloji ve fizyoterapi alanlarına yönelik güncel ve bilimsel verileri etik ilkelere bağlı kalarak paylaşmayı kabul etmiştir. Web sitesinde yer alan içerikleri aktif bağlantı adresi ile beraber paylaşabilirsiniz. Momentum Sağlık’taki içerikler bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi hizmetleri için hekiminize başvurun.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir