PMS olarak kısaltılan premenstrüel sendrom (adet öncesi sendrom) baş ağrısı, adet dönemi başlamadan 1-10 gün önce depresif duygu durumu, halsizlik, yorgunluk, gerginlik, huzursuzluk, ağırlık artışı, gaz sorunu ve göğüs şişliği gibi belirtilerin görüldüğü bir sağlık sorunu olarak biliniyor.

mezura, karın, göbek, kadın

Nedeni tam olarak bilinmeyen PMS’de etkinliği kanıtlanmış bir tedavisi bulunmuyor. Ancak belirtileri baskılamak amacıyla bazı yöntemler kullanılıyor. Tedavilerde ovulasyonu baskılamak ve hormon seviyelerindeki ani dalgalanmaları azaltmak amaçlanıyor.

iş kadını, ders çalışma, su, postit, not

Bu doğrultuda PMS ile yaşayan bireye psikiyatrik ilaçlar, doğum kontrol hapları, ağrı kesiciler, GnRH analogları (hormon ilaçları), histerektomi (rahim alma ameliyatı), beslenme tedavisi, egzersiz ve gevşeme yöntemleri öneriliyor. Konuya ilişkin geniş bilgi için hekiminizle ve uzman diyetisyeninizle görüşün. Sağlıklı günler diliyorum.

1.387 kez okundu

Momentum Sağlık

Kâr amacı gütmeyen bir internet platformu olan Momentum Sağlık, 2019 yılında Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız ve Uzman Psikolog Cenk Umur tarafından kuruldu. Momentum Sağlık beslenme, psikoloji ve fizyoterapi alanlarına yönelik güncel ve bilimsel verileri etik ilkelere bağlı kalarak paylaşmayı kabul etmiştir. Web sitesinde yer alan içerikleri aktif bağlantı adresi ile beraber paylaşabilirsiniz. Momentum Sağlık’taki içerikler bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi hizmetleri için hekiminize başvurun.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir