Lakto vejetaryenlik, ovo vejetaryenlik, lakto-ovo vejetaryenlik gibi et grubunun tüketilmediği vejetaryen beslenme çeşitlerinin aksine polo vejetaryen beslenmede bazı et ürünlerinin tüketimine sıcak bakılıyor. Peki bunlar neler, gelin beraber bakalım.

vegan, vejeteryan, vejateryan, vejetaryen

Polo vejetaryen beslenmede bitkisel besinlerin yanı sıra tavuk, hindi, ördek, kaz gibi kümes hayvanlarının etleri de tüketiliyorken kırmızı et ve balık gibi etlerin tüketimine yer verilmiyor.

tavuk, hindi, kanatlı eti, beyaz et, limon, biber, önü, sporcu menü

Polo vejetaryen beslenen bireyler beslenmelerinde hayvansal kaynaklı proteinlere de yer verdiğinden protein ihtiyaçlarını karşılayabiliyorlar. Öte yandan kalsiyum, demir gibi besin ögeleri eksikliklerini önlemek için yeşil yapraklı sebze, kuru baklagil ve yağlı tohumları yeterli miktarda tüketmeleri öneriliyor.

diyetisyen, kadın, pembe, mutfak, yemek tarifi, kadın, yeşillik, avokado

Polo vejetaryen besleniyorsanız yeterli-dengeli beslenmeyi öğrenmek ve detaylı bilgi almak için diyetisyeninize danışın. Sağlıklı ve keyifli günler diliyorum.

182 kez okundu

Diyetisyen Tuğba Şahin

Mesleki eğitimlerini ve alan çalışmalarını başarıyla tamamlayarak İstanbul Medeniyet Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2023 yılında mezun olan Diyetisyen Tuğba Şahin, danışanlarını online olarak takip ediyor.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir