Besinlerin sindirilmeyen kısımlarına posa adı veriliyor. Bağırsakların etkili bir şekilde çalışmasında ve tokluk hissinin oluşması önemli rol oynayan posa taze sebzelerde, meyvelerde, tam tahıllı ürünlerde ve kuru baklagillerde bulunuyor.

hububat, baklagiller, tahıllar

Posa içeriği yüksek olan besinler kan yağlarının ve kan şekerinin normal seviyelerde olmasını sağlıyor. Posa kalp-damar hastalıkları, obezite ve tip 2 diyabetin önlenmesine yardım ediyor.

kiraz, ekmek değişimi, atıştırma, mutfak

Posanın diyetle makul miktarda alınması gerektiği biliniyor. Posa içeren besinleri çok fazla kullanan bireylerde demir eksikliği görülebiliyor. Konuya ilişkin geniş bilgi için uzman diyetisyeninizle görüşün. Keyifli ve sağlıklı günler diliyorum.

718 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız

Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol Yıldız, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Diyetisyen Şenol Yıldız, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam ediyor.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir