Potasyum kan basıncının korunmasını destekliyor, besin ögelerini hücrelere taşıyor, sinir ve kas fonksiyonlarını destekliyor.

Muz, banana, sarı meyveler, sarı muz, olgunlaşmış muz

Potasyumun günlük gereksinim miktarı 4,7 gram kadardır. Yeterli ve dengeli beslenemeyen bireyler yeterli miktarda potasyum alamıyor. Bu noktada başvurulan besinlerin başında muz geliyor. Peki muz gerçekten potasyum zengini bir besin mi, muzdan daha öne çıkan başka besinler bulunuyor mu? Buyurun:

 1. avokado
 2. tatlı patates
 3. ıspanak
 4. karpuz
 5. hindistan cevizi suyu
 6. beyaz veya siyah fasulye
 7. edamame
 8. domates salçası
 9. bal kabağı
 10. patates
 11. kuru kayısı
 12. pancar
 13. nar

Bu besinlere daha çok şans vermek isteyebilirsiniz. Konuya ilişkin geniş bilgi için uzman diyetisyeninizle görüşün. Sağlıklı günler diliyorum.

675 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız

Ankara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol Yıldız, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Diyetisyen Şenol Yıldız, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam ediyor.

0 0 oy
İçeriğe puan verin
Abone olun
Bildirin
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
0
Bu yazıya siz de yorum yazın!x