Organik maddelerin kendilerini oluşturan karbonhidrat, yağ, protein, su ve kül gibi moleküler parçalara ayrılmasını sağlayan çözümleme yöntemi proksimet analizler olarak isimlendiriliyor.

Besin intoleransı, gıda testi, laboratuvar, mikroskop, erkek diyetisyen

Wende analiz yöntemi olarak da bilinen bu analiz şu basamaklarda gerçekleştiriliyor:

  1. Su tayini: Analizi yapılacak madde (örnek besin) tartılıyor ve kurutuluyor. Besinin kurutulmadan önceki ve sonraki ağırlığı arasındaki fark su miktarını veriyor.
  2. Yağ tayini: Kuru materyal daha sonra eterden geçirilerek yağ içeriği belirleniyor. Bu yol Soxhelet yöntemi olarak anılıyor.
  3. Protein tayini: Kalan materyal Kjeldahl yöntemi kullanılarak azot miktarı tayin ediliyor. Elde edilen azot miktarı (süt için 6,38, et için 6,25, genel olarak tahıllar için 5,83 ve buğday unu için 5,70) ile çarpılarak protein miktarı belirlenir.
  4. Kül tayini: Kalan son örnek 30 dakika seyreltilmiş sülfürik asit çözeltisinde kaynatılıyor. Suda çözünmeyen rezidü posayı ve külü ifade ediyor. Rezidü (kalıntı) yakılıyor, kalan kısım kül miktarını veriyor. Bu aşamada besin 600°C’ye kadar yakılıyor.
  5. Posa tayini: Rezidünün yakılmadan önceki ağırlığı ile kül ağırlığı arasındaki fark posayı ifade ediyor.

Besinlerin enerji değerlerini hesaplamak bazen burada görüldüğü kadar zor olabiliyor. Konuya ilişkin geniş bilgi için uzman diyetisyeninizle görüşün. Sağlıkla kalın.

949 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız

Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol Yıldız, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Diyetisyen Şenol Yıldız, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam ediyor.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir