Promil, kandaki alkol miktarını ifade etmek için kullanılıyor. Promil değeri hesaplanırken kanın hacmi ve alkolün ağırlığı baz alınıyor. Örneğin bir litre kandaki yarım gram alkol 0,50 promile eşit oluyor. Bu miktar halk arasında 50 promil veya yüzde 50 promil olarak yanlış şekilde ifade ediliyor.

alkol, içki, alkollü içecek, viski bardağı

0,50 promil, ülkemizde alkollü araç kullanımının yasal sınırı olarak belirlendiğinden bu sınırı aştığınızda birçok cezai işlem uygulanıyor. Ticari taşıtları ve kamu taşıtlarını kullanırken ise hiç alkol almamış olmanız gerekiyor.

sürücü, alkol, ceza, yasak, sınır, promil, içki, ehiyet

İçkilerdeki alkol seviyeleri birbirinden farklı olduğundan yasal sınırı ne kadar aştığınızı hesaplamanız zorlaşıyor. Ayrıca kanınızdaki alkol miktarı ve bu alkolün vücudunuzdan atılma süresi;

  • cinsiyetiniz,
  • yaşadığınız coğrafya,
  • sağlık durumunuz,
  • karaciğerinizin kapasitesi,
  • vücut ağırlığınız
  • ve açlık seviyeniz gibi birçok faktörden etkilenebiliyor.

adam, alkol, alkol iç, içki, şarap, tad, tadım, sarhoş, sürücü, ehliyet

Çoğu sürücü bira ve şarap gibi içkileri hafif içkiler olarak değerlendirdiğinden bu içkiler ile yasal sınırı aşmayacaklarını düşünüyorlar. Buna rağmen 50 cc’lik bir bira içtiğinizde yaklaşık olarak 0,50 promil seviyesine ulaşmış oluyorsunuz.

hız, kmhız, km, hızla, kilometre, araba, sürme, alkol, alkollü araba, sürücü

Yasal sınırın 0,50 promil olmasını trafiğe çıkmak için yasal bir izin olarak düşünmemelisiniz. Sürücülük becerileri 0,20 promilden itibaren bozulmaya başlıyor. Bu nedenle trafiğe alkollü çıkmanın herhangi bir güvenli sınırı bulunmuyor.

1.138 kez okundu

Uzman Psikolog Cenk Umur

2013 yılında Hacettepe Üniversitesi Psikoloji Bölümünden mezun olan Cenk Umur, Eskişehir İl Sağlık Müdürlüğü'nde görev yapıyor. Psikolog Cenk Umur, doktora eğitimine Anadolu Üniversitesi Sosyoloji Bölümünde devam ediyor.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir