Hücrelerin temel bileşeni olan proteinler, insan vücudunda sudan sonra en fazla miktarda bulunan biyokimyasal maddelerdir.

canlılığın yapıtaşı, hücre

Canlılığın en küçük birimi: “Hücre”

Proteinler, aminoasitlerin bir araya gelmesiyle oluşuyor. Vücut tarafından üretilemeyen ve canlılığın devamı için gerekli olan aminoasitlere, esansiyel (elzem) aminoasit adı veriliyor.

portakal, brokoli, yemek, öğün, et, tavuk, soslu tavuk, tabak

Kırmızı et, tavuk, hindi, balık, yumurta ve süt gibi hayvansal kaynaklı besinler, esansiyel amino asitlerin tamamını içeren proteinler açısından zengindir.

kinoa, astronom gıdası, tahıla benzeyen glutensiz tohum, çikolata, tatlıTahıllar, yağlı tohumlar, sebzeler ve meyveler ise esansiyel aminoasitlerin eksik olduğu proteinler içeriyor.

insan anatomisi, human anatomyYetişkinler kg biriminden vücut ağırlıkları başına, günlük yaklaşık olarak 0,8 gram proteine gereksinim duyuyorlar.

50 kg ağırlığında bir yetişkinseniz günlük yaklaşık olarak 40 gram,

60 kg ağırlığındaysanız 48 gram,

70 kg ağırlığındaysanız 56 gram,

80 kg ağırlığındaysanız 64 gram,

90 kg ağırlığındaysanız 72 gram,

100 kg ağırlığındaysanız 80 gram proteine gereksiniminiz bulunuyor.

böbrek, böbrekler, böbrek makedi, kidney

Aşırı miktarda hayvansal kaynaklı protein alımı, uzun vadede böbrek hasarına, kolesterol ve pürin yüksekliğine neden olabiliyor.

diyetisyensenol , Eskişehir Uzman Diyetisyen ŞENOL YILDIZ

Uzman Diyetisyen • Şenol YILDIZ

Konu hakkında geniş bilgi için uzman diyetisyeninizle görüşün. Sağlıklı günler diliyorum.

3.544 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol Yıldız

Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol Yıldız, lisansüstü eğitimini Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde tamamlayarak bilim uzmanı unvanı aldı. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin takviyeleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan Diyetisyen Şenol Yıldız, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde hizmet vermeye devam ediyor.

0 yorum

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir