Hücrelerin temel bileşeni olan proteinler, insan vücudunda sudan sonra en fazla miktarda bulunan biyokimyasal maddelerdir.

canlılığın yapıtaşı, hücre

Canlılığın en küçük birimi: “Hücre”

Proteinler, aminoasitlerin bir araya gelmesiyle oluşuyor. Vücut tarafından üretilemeyen ve canlılığın devamı için gerekli olan aminoasitlere, esansiyel (elzem) aminoasit adı veriliyor.

portakal, brokoli, yemek, öğün, et, tavuk, soslu tavuk, tabak

Kırmızı et, tavuk, hindi, balık, yumurta ve süt gibi hayvansal kaynaklı besinler, esansiyel amino asitlerin tamamını içeren proteinler açısından zengindir.

kinoa, astronom gıdası, tahıla benzeyen glutensiz tohum, çikolata, tatlıTahıllar, yağlı tohumlar, sebzeler ve meyveler ise esansiyel aminoasitlerin eksik olduğu proteinler içeriyor.

insan anatomisi, human anatomyYetişkinler kg biriminden vücut ağırlıkları başına, günlük yaklaşık olarak 0,8 gram proteine gereksinim duyuyorlar.

50 kg ağırlığında bir yetişkinseniz günlük yaklaşık olarak 40 gram,

60 kg ağırlığındaysanız 48 gram,

70 kg ağırlığındaysanız 56 gram,

80 kg ağırlığındaysanız 64 gram,

90 kg ağırlığındaysanız 72 gram,

100 kg ağırlığındaysanız 80 gram proteine gereksiniminiz bulunuyor.

böbrek, böbrekler, böbrek makedi, kidney

Aşırı miktarda hayvansal kaynaklı protein alımı, uzun vadede böbrek hasarına, kolesterol ve pürin yüksekliğine neden olabiliyor.

diyetisyensenol , Eskişehir Uzman Diyetisyen ŞENOL YILDIZ

Uzman Diyetisyen • Şenol YILDIZ

Konu hakkında geniş bilgi için uzman diyetisyeninizle görüşün. Sağlıklı günler diliyorum.

238 kez okundu

Uzman Diyetisyen Şenol YILDIZ

Ankara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden 2014 yılında mezun olan Şenol YILDIZ, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü'nde bilim uzmanlığını tamamlamıştır. Mesleki yaşamına fitoterapi ve besin destekleri alanında öncü bir Amerikan şirketinde görev alarak başlayan YILDIZ, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi'nde Uzman Diyetisyen olarak görev yapmakta, 7 yıl önce başlayarak 10.000'i aşkın hasta/danışanın hayatına dokunduğu bütüncül diyet eğitimlerine ve beslenme tedavilerine yine aynı heyecanla devam etmektedir.

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir