Psikolojik dayanıklılık zorlayıcı olaylara karşı esnek kalabilme, değişikliklere uyum sağlayabilme ve yoğun duygulardan sonra toparlanabilme becerilerinizi ifade ediyor.

esneklik, dayanıklılık, psikolojik dayanıklılık, şelale, sorun, zorluklar, başa çıkma, sorun yönetimi

Stres yönetimini de kapsayan psikolojik dayanıklılık düşüncelerinizi kontrol etmenizi ya da  olumlu düşünmeye çalışmanızı gerektirmiyor. Olumlu düşünmeye çalışmak zorlukları çoğunlukla görmezden gelmenize neden oluyor.

kadın, kız, bale, spor, dans, esnek, dayanıklı, psikolojik dayanıklılık

Psikolojik dayanıklılığınızın yüksek olması duygularından etkilenmeyen ve olaylara karşı kayıtsız kalan biri olduğunuz anlamına gelmiyor. Bu özellikler stresli olaylar karşısında uyumlu tepkiler vermenizi zorlaştırabiliyor.

esneklik, dayanıklılık, psikolojik dayanıklılık, manevi, dinlenme, kamp, tatil, motor, motorsiklet

Sosyal desteğe sahip olmanız, mizah anlayışınız, maneviyatınız ve öz saygınız gibi bir dizi niteliğiniz tarafından şekillenen psikolojik dayanıklılığın tek bir nedeni ve kaynağı bulunmuyor.

arkadaşlar, sosyal, sosyalleşme, sevgi, esneklik, dayanıklılık, psikolojik dayanıklılık, birlik, dayanışma

Yaşadığınız sorunların farkında olmanız, sorunlarınızı yönetmek için gerçekçi yollar aramanız ve sevdiklerinizin desteğini almanız zorluklar karşısında daha esnek ve dayanıklı olmanıza yardımcı olabilir. Sağlıklı günler.

140 kez okundu

Psikolog Cenk Umur

2013 yılında Hacettepe Üniversitesi Psikoloji Bölümü‘nden mezun olan Psikolog Cenk Umur, lisansüstü eğitimine Anadolu Üniversitesi Sosyoloji Bölümü‘nde devam etmektedir. 2014 yılından itibaren Eskişehir İl Sağlık Müdürlüğü'nde görev yapmaktadır.

0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Translate »